Samsung usuwa "Z" z nazwy smartfonów Galaxy Z Fold. Firma nie chce skojarzeń z Rosją

Samsung usuwa "Z" z nazwy smartfonów Galaxy Z Fold. Firma nie chce skojarzeń z Rosją

Litera "Z" stała się symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przez co firmy zmieniają nazwy niektórych produktów, a czasem nawet logotypy, żeby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń o sympatyzowanie z agresorem.

Według najnowszych nieoficjalnych doniesień, nadchodzące smartfony znane dotąd jako Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 będą pozbawione litery "Z" w nazwie. Litera ta nie pojawi się również w przyszłych urządzeniach serii. Większość klientów i tak pomija ten element nazwy, mówiąc po prostu "Fold" albo "Flip", więc dla Samsunga nie będzie to wielka zmiana. Powodem rzekomej decyzji są negatywne skojarzenia po inwazji Rosji na Ukrainę.

Samsung podobno usuwa "Z" z nazw swoich składanych smartfonów Galaxy Z Fold i Z Flip. Producent nie chce żadnych skojarzeń z rosyjską agresją na Ukrainę. 

Symbole w kształcie litery Z zostały zauważone na rosyjskich czołgach i ciężarówkach wojskowych na granicy z Ukrainą na kilka dni przed inwazją w lutym i od tego czasu są używany jako symbole wsparcia dla Rosji. Istnieje kilka teorii na temat tego, co to oznacza, od "Zapad" (zachód), gdzie stacjonowały wojska rosyjskie, do" Za pabedu" („za zwycięstwo”).  Rosyjski prezenter wiadomości w kwietniu twierdził, że Z to tak naprawdę dwie cyfry 7 na sobie, jedna z nich do góry nogami i odwrócona, reprezentująca 77 lat od Dnia Zwycięstwa – końca II wojny światowej. Używanie symbolu "Z"  jest karalne również w Czechach, Kirgistanie, Kazachstanie, Litwie, Łotwie oraz Mołdawii.

Informacje o całkowitym pozbyciu się "Z" przez Samsunga uwiarygadnia fakt, że producent tak samo zmienił nazwy Flip 3 i Fold 3 w krajach bałtyckich, takich jak Estonia, Litwa i Łotwa już w kwietniu. Firma jest również jedną z wielu, które przestały prowadzić działalność w Rosji, zakazując dostaw smartfonów do tego kraju w marcu.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung usuwa "Z" z nazwy smartfonów Galaxy Z Fold. Firma nie chce skojarzeń z Rosją

 0