Samsung zapowiada Odyssey Neo G8 - pierwszy gamingowy monitor mini LED 4K 240 Hz

Samsung zapowiada Odyssey Neo G8 - pierwszy gamingowy monitor mini LED 4K 240 Hz

Samsung kontynuuje poszerzanie swojej linii wyświetlaczy mini LED, która obejmuje nowy model Odyssey Neo G8, czyli 32-calowy monitor do gier zapowiedziany na targach Consumer Electronics Show (CES). Jest to pierwszy na świecie monitor o rozdzielczości 4K z szybką częstotliwością odświeżania 240 Hz.

Warto najpierw przypomnieć, że jak sama nazwa wskazuje, wyświetlacze mini LED wykorzystują mniejsze diody LED niż te, które można znaleźć w tradycyjnych panelach LED. Ma to wiele zalet, a jedną z nich jest to, że taki ekran może potencjalnie osiągnąć wyższy poziom jasności ze względu na dodatkowe źródła światła. Co równie ważne, jeśli nie ważniejsze, pozwala również na bardziej precyzyjne podświetlenie. Skutek dla widzów jest taki, że w przypadku poprawnie zrealizowanego lokalnego wygaszania w pełnym zakresie matrycy (full-array local dimming), efekt halo powinien być znacząco ograniczony, poprawie ulega też kontrast. 

Samsung Odyssey Neo G8 oferuje zakrzywiony panel (1000R) o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, częstotliwość odświeżania 240 Hz i czas reakcji 1 ms.

Samsung nie zdradził, jaki rodzaj lokalnego przyciemniania zastosował w Odyssey Neo G8 (konkretnie, ile jest stref), ale koreański gigant ma doświadczenie z tą technologią, więc raczej nie ma obaw o ten aspekt. Nowość jest promowana jako monitor Quantum HDR 2000, co oznacza, że ​​wykorzystuje technologię Quantum Dot, obsługuje treści HDR i może osiągnąć szczytową jasność 2000 nitów, co wraz z lokalnym wygaszaniem powinno oferować świetnie odwzorowany szeroki zakres tonalny. Sprzęt posiada również współczynnik kontrastu 1 000 000:1, ale to typowy zabieg marketingowy, czyli tzw. dynamiczny kontrast. 

Zakrzywiony panel (1000R) ma rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, częstotliwość odświeżania 240 Hz i czas reakcji 1 ms. Jest to również monitor FreeSync Premium Pro i jest kompatybilny z G-Sync, dzięki czemu może dopasować częstotliwość odświeżania do karty graficznej Radeon lub GeForce. Pytanie tylko, jaka karta będzie w stanie udźwignąć tak wysoką liczbę kl./s w 4K? Zawsze jednak można wykorzystać taki sprzęt w wysokiej rozdzielczości do singlowych gier, a 240 Hz zrobi robotę w e-sportowych tytułach w 1080p. 

Przy okazji firma zapowiedziała także dwa inne monitory, czyli Samsung Smart Monitor M8 oraz UHD Monitor S8. Ten pierwszy to 32-calowy model z inteligentnym hubem wspierającym różne usługi OTT, takie jak Netflix, Samsung TV Plus itp. 32-calowy wyświetlacz służy również jako centrum sterowania sprzętem zgodnym ze SmartThings, takim jak inteligentne oświetlenie i tak dalej. UHD Monitor S8 jest z kolei skierowany do twórców treści, oferując 98% pokrycie gamutu DCI-P3, wsparcie dla DisplayHDR 600, złącze LAN i obsługę ładowania o mocy do 90 W przez USB typu C. Ten dostępny będzie w dwóch rozmiarach: 27 i 32 cale. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zapowiada Odyssey Neo G8 - pierwszy gamingowy monitor mini LED 4K 240 Hz

 0