Seagate prezentuje dyski twarde o prędkościach SSD

Seagate prezentuje dyski twarde o prędkościach SSD

Nowe twarde dyski Exos 2X18 udoskonalają i tak już imponujące specyfikacje modeli Exos 2X14. Wykorzystując rozwiązanie z wieloma siłownikami Mach.2, 2X18 zbliża technologię pamięci magnetycznej do sekwencyjnych szybkości przesyłania danych, które można spotkać w dyskach SSD typu SATA.

Choć wydawać by się mogło, że tradycyjne talerzowe dyski twarde już wyginęły, to Seagate udowadnia, że nie powiedziały one jeszcze ostatniego słowa. Amerykański producent jest jedną z nielicznych firm, które wciąż próbują wprowadzać innowacje w tej starszej technologii, sprzed epoki SSD i układów pamięci NAND Flash. Korporacja z Fremont rozszerza swoją ofertę dysków twardych dla segmentu korporacyjnego, wprowadzając sześć nowych modeli z technologią Mach.2. To obecnie najszybsze dostępne dyski twarde.

Nowe twarde dyski Seagate Exos 2X18 udoskonalają i tak już imponujące specyfikacje modeli Exos 2X14, oferując prędkości na poziomie modeli SSD SATA.

Seagate opisuje Mach.2 jako pierwszą technologię dysków twardych z wieloma siłownikami. Jest to rozwiązanie zwiększające wydajność poprzez „umożliwienie równoległości przepływu danych do i z jednego dysku twardego”. Technologia Mach.2, po raz pierwszy zastosowana w rodzinie produktów Exos 2X14, wykorzystuje dwa siłowniki z niezależnymi głowicami odczytu/zapisu, które mogą jednocześnie przesyłać dane. Podwójne siłowniki działają tak, jakby istniały dwa różne dyski o pojemności 8 TB lub 9 TB, podczas gdy system hosta widzi tylko całą 16 TB lub 18 TB jednostkę.

Nowa linia dysków twardych Exos 2X18 Mach.2 firmy Seagate poprawia i tak już imponującą specyfikację dysku Exos 2X14, wprowadzając sześć nowych modeli HDD o pojemności od 16 do 18 terabajtów CMR i prędkości 7200 obr./min. Nowe dyski są dostępne w wersjach standardowych i samoszyfrujących (SED), wykorzystujących tradycyjny interfejs Serial ATA lub bardziej zorientowany na przedsiębiorstwa interfejs Serial Attached SCSI (SAS).

Oparte na designie Helium Sealed, wszystkie sześć dysków zawiera 256 MB wielosegmentową pamięć podręczną. Posiadają również standardowe funkcje od Seagate, takie jak PowerChoice (do zarządzania zużyciem energii w stanie bezczynności) czy PowerBalance (do zarządzania zużyciem energii czynnej) oraz obsługę Hot-Plug.

Dyski Exos 2X18 pochwalić mogą się wskaźnikiem MTBF (średni czas między awariami) 2 500 000 i są przeznaczone do pracy w ruchliwych, całodobowych środowiskach korporacyjnych, dlatego objęto je 5-letnią ograniczoną gwarancją producenta. Zgodnie z oficjalnymi specyfikacjami Seagate, dyski SATA mogą utrzymać maksymalną szybkość transferu na poziomie 545 MB/s. Nośniki SAS mogą uzyskują zaś do 554 MB/s w sekwencyjnych operacjach odczytu/zapisu. Średnie zużycie energii jest nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnych dysków twardych i wynosi od 7,8/8 W (SATA/SAS) w trybie bezczynności i do 13,1/13,5 W przy dużym obciążeniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate prezentuje dyski twarde o prędkościach SSD

 0