Seagate zapowiedział pierwszy dysk twardy wykorzystujący NVMe

Seagate zapowiedział pierwszy dysk twardy wykorzystujący NVMe

Seagate zaprezentował na globalnym szczycie Open Computing Project (OCP) pierwszy dysk twardy, który łączy się przez NVMe. Ograniczenie szybszego połączenia PCIe do prędkości talerzowego nośnika może wydawać się dziwne, ale nadal może przynosić korzyści poza komputerami konsumenckimi.

Seagate szczegółowo opisał projekt na swoim blogu, w tym sposób jego działania i możliwe korzyści. Istnieje również osobny dokument, który zawiera więcej szczegółów na temat specyfikacji. Producent planuje udostępnić ten nośnik klientom w nadchodzących latach. Diagramy przedstawiają dysk twardy podłączony przez złącza PCIe 3.0 i PCIe 4.0 przy użyciu specjalnych obudów. Dysk twardy korzysta z natywnych portów NVMe, ale Seagate twierdzi, że ma odbiorniki SATA, NVMe „Tri-Mode” i SAS.

Pomysł na dysk twardy wykorzystujący protokół NVMe może wydawać się dziwny, ale nie chodzi tu o wydajność. 

Seagate zapowiedział pierwszy dysk twardy wykorzystujący NVMe

Pomysł na dysk twardy wykorzystujący protokół NVMe może wydawać się dziwny. Konsumenci przeszli z HDD na SSD, ponieważ technologia półprzewodnikowa może znacznie szybciej odczytywać i przenosić dane. Ruch w kierunku podłączania pamięci masowej do płyt głównych za pośrednictwem NVMe zamiast SATA jeszcze bardziej zwiększył prędkość. Korzystanie z połączenia NVMe z dyskiem twardym może nie zapewnić żadnych korzyści w zakresie szybkości i rzeczywiście wyjaśnienie tego posunięcia przez Seagate w ogóle nie wspomina o wydajności dysku.

Zamiast tego producent twierdzi, że głównymi korzyściami są koszt i uproszczenie, szczególnie w przypadku serwerów i stacji roboczych, które nadal mogą często korzystać z dysków twardych, ponieważ są one tańsze w przeliczeniu na gigabajt niż dyski SSD. Przejście z SATA na NVMe oznacza mniej ruchomych części, dzięki czemu dyski są bardziej przystępne cenowo i mniej podatne na awarie. Seagate twierdzi również, że dyski te mogą łatwiej się skalować i zużywać mniej energii.

Seagate planuje udostępnić tego rodzaju nośniki „kluczowym klientom” we wrześniu 2022 r., a w połowie 2024 r. modele jedno- i dwuportowe będą szerzej dostępne. Raczej nie ma co liczyć na to, że technologia ta kiedykolwiek trafi do segmentu konsumenckiego, gdzie praktycznie całkowicie odchodzi się od dysków twardych. 

Zobacz także:

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate zapowiedział pierwszy dysk twardy wykorzystujący NVMe

 0