Smartfony notują spadek sprzedaży, ale jest światełko w tunelu

Smartfony notują spadek sprzedaży, ale jest światełko w tunelu

Smartfony zanotowały kolejny spadek sprzedaży miesiąc do miesiąca oraz rok do roku. Warto zauważyć, że to druga sytuacja w ciągu ostatnich dziesięciu lat, gdy sprzedano poniżej 100 milionów telefonów.

Według danych Market Pulse Service firmy Counterpoint sprzedaż smartfonów zaliczyła spadek o 4% względem kwietnia bieżącego roku i 10% w porównaniu do maja 2021 roku. Sprzedano 96 milionów smartfonów i to druga taka sytuacja na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat gdy poziom sprzedaży tych urządzeń nie przekroczył 100 mln egzemplarzy. 96 milionów to drugi z rzędu miesięczny spadek i jedenasty z rzędu miesiąc rocznego spadku sprzedaży. Pomimo silnego odbicia po początkowej fali COVID-19 w 2020 r., sprzedaż smartfonów wciąż nie wraca do poziomów sprzed pandemii.

Sprzedaż smartfonów zanotowała w ostatnim miesiącu spadek o 4%.

Smartfony spadek sprzedaży

Trwające problemy z łańcuchem dostaw stabilizują się, chociaż rosnący poziom inflacji w połączeniu ze spowolnieniem fabryk w Chinach i wojnie w Ukrainie to główne czynniki ograniczające popyt na smartfony. W konsekwencji producenci posiadają spore zapasy magazynowe. Patrząc w przyszłość Analitycy Counterpoint przewidują, że sytuacja poprawi się w drugiej połowie, ponieważ łańcuchy dostaw się normalizują, a fabryki w Chinach działają na pełnych obrotach. Jest więc światełko w tunelu dla producentów smartfonów i oczekiwana poprawa sprzedaży w następnych miesiącach.

Generalnie nie tylko światowa branża smartfonów mierzy się z regresem, ale też europejski rynek, o czym więcej piszemy tutaj. Patrząc na polski oddział Samsunga, jego przychody zwiększyły się w zeszłym roku o 17% do 7,94 miliardów złotych. Firma zanotowała w kraju wzrost sprzedaży sprzętu audio i wideo o 40%, a także urządzeń gospodarstwa domowego o 24,8%. Samsung zamierza tymczasem zmniejszyć produkcję smartfonów o 10% do 280 milionów egzemplarzy zamiast planowanych 310 mln. Wpływ na to miała wojna w Ukrainie, koronawirus i szalejąca inflacja.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Smartfony notują spadek sprzedaży, ale jest światełko w tunelu

 0