Sony podobno nie może wsadzić do PS5 Pro znacznie szybszego procesora. Taki ruch mógłby coś zepsuć

Sony podobno nie może wsadzić do PS5 Pro znacznie szybszego procesora. Taki ruch mógłby coś zepsuć

Jak pisze jeden z leakerów, Sony prawdopodobnie nie może zamontować w konsoli PlayStation 5 Pro CPU z taktowaniem 4,0 GHz lub wyższym. Gdyby Japończycy zdecydowali się na taki krok mogłoby się okazać, że pojawiłby się problem ze wsteczną kompatybilnością dla PS6.

Jeszcze dziś pisaliśmy o naprawdę solidnej porcji przecieków na temat konsoli PlayStation 5 Pro. Część z informacji, które się pojawiły dotyczyła procesora. Dla tych, którzy nie zdążyli się zapoznać z naszym wcześniejszym newsem, konsola ma oferować 8-rdzeniowy CPU oparty na architekturze Zen 2 i zapewniający taktowanie do 3,85 GHz. Różnice względem zwykłego PlayStation 5 w tej kwestii nie będą zatem jakoś wybitnie duże. W PS5 siedzi bowiem również 8-rdzeniowy procesor Zen 2 z zegarem do 3,5 GHz. Sony podwyższy zatem taktowanie w modelu Pro o 350 MHz. W rezultacie nie powinniśmy oczekiwać jakiegoś dużego skoku wydajności.

Okazuje się także, że nawet gdyby Sony chciało znacząco podnieść maksymalny zegar chipu dla PS5 Pro to prawdopodobnie nie może tego zrobić.

Okazuje się także, że nawet gdyby Sony chciało znacząco podnieść maksymalny zegar chipu dla PS5 Pro to prawdopodobnie nie może tego zrobić. Według leakera o pseudonimie Kepler, Sony nie mogło przekroczyć pewnej granicy taktowania CPU w przypadku PS5 Pro ze względu na wsteczną kompatybilność, jaką zapewniać ma kolejna generacja. Kepler wyjaśnia, że sposób, w jaki Japończycy utrzymują wsteczną kompatybilność jest bardzo złożony. Jednym z wymagań jest tutaj to, aby nowy sprzęt, to jest nowsza generacja konsoli, pracowała z taką samą częstotliwością lub ewentualnie wyższą od swojego poprzednika. I nie ma znaczenia to czy nowszy sprzęt oferuje lepszą wydajność przy niższych zegarach. Taktowanie ma być po prostu takie samo lub wyższe.

Progiem taktowania dla PS5 Pro może być 4,0 GHz

W praktyce zatem jeśli Sony planuje wykorzystać procesor z rdzeniami Zen 6D (Dense) w PlayStation 6 to nie może pozwolić sobie na zamontowanie procesora o taktowaniu 4,0 GHz lub wyższym w PlayStation 5 Pro. Tak szybki procesor w konsoli PS5 Pro mógłby zwyczajnie zepsuć wsteczną kompatybilność dla PS6.

Do tej pory zdążyło się już pojawić trochę informacji na temat PS6, jednak wciąż brakuje szczegółów o specyfikacji. Nie wiemy zatem jeszcze jakim hardware'em będzie dysponować kolejna generacja od Sony. 
 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony podobno nie może wsadzić do PS5 Pro znacznie szybszego procesora. Taki ruch mógłby coś zepsuć

 0