Sony prezentuje prototypowy headset VR 8K. To zwiastun PSVR 2?

Sony prezentuje prototypowy headset VR 8K. To zwiastun PSVR 2?

Od pewnego czasu wiemy, że Sony planuje kolejny headset wirtualnej rzeczywistości PSVR 2 (następcą PSVR) i nowe kontrolery, ale poza tym niewiele zostało oficjalnie ujawnione. Sony zaprezentowało jednak właśnie nowy prototyp gogli VR, który może pochwalić się rozdzielczością 8K, co może zwiastować, czego możemy spodziewać się nowe nowej generacji PSVR.

Prototypowy headset wykorzystuje wyświetlacze OLED, oferujące rozdzielczość 4K na oko, co daje całkowitą rozdzielczość 8K. Gogle wykorzystują również nową technologię, która zmniejsza opóźnienia i zwiększa jakość wizualną. Zastosowane materiały mogą również przełożyć się na mniejszy, a przede wszystkim lżejszy headset VR, co powinno podnieść komfort i praktyczność urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko prototyp, pochodzący z działu badawczo-rozwojowego Sony, który jest odrębny od PlayStation/Sony Interactive Entertainment. Tym samym nie powinniśmy traktować go jak wczesnego spojrzenia na PSVR 2, ale daje nam kilka wskazówek na temat tego, nad czym pracuje japoński gigant i obszarów, które poprawi dzięki goglom VR nowej generacji.

Prototypowy headset wykorzystuje wyświetlacze OLED, oferujące rozdzielczość 4K na oko, co daje całkowitą rozdzielczość 8K.

W przypadku PSVR 2 potwierdzono już wprowadzenie nowych kontrolerów, które zapewnią lepszą kontrolę w wirtualnej rzeczywistości w porównaniu ze starszymi kontrolerami różdżkami (Wand). Spodziewamy się też wyświetlaczy o wyższej rozdzielczości, lżejszej i mniejszej konstrukcji oraz redukcji opóźnień. Jest mało prawdopodobne, że zobaczymy 8K na PSVR 2, ale nadal powinniśmy zauważyć znaczny wzrost liczby pikseli, zbliżony do tego, co dziś oferują nowoczesne gogle VR, takie jak Meta Quest 2 i Valve Index.

W porównaniu z 2019 r. i początkiem 2020 r. w tym roku wokół VR było znacznie mniej szumu, być może z powodu braku nowego sprzętu i dużych premier gier, takich jak Half-Life: Alyx. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy kolejny skok w technologii VR, a to za sprawą headsetów nowej generacji, które staną się przystępniejsze, a tym samym popularniejsze. W innym wypadku technologia pozostanie niszowa, ale biorąc pod uwagę, jak mocno tacy giganci jak Facebook inwestują w ten obszar, raczej się tego nie obawiamy. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony prezentuje prototypowy headset VR 8K. To zwiastun PSVR 2?

 0