Sprzęt Microsoftu będzie łatwiej naprawić. Firma wspiera Right to Repair

Sprzęt Microsoftu będzie łatwiej naprawić. Firma wspiera Right to Repair

Microsoft planuje zbadać, w jaki sposób zwiększenie dostępu do informacji i części do naprawy swoich urządzeń może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Zamierza podjąć działania na podstawie tych ustaleń jeszcze przed końcem 2022 r. 

Działania giganta z Redmond są wynikiem presji coraz powszechniej wprowadzanego tzw. prawa do naprawy (Right to Repair), nie tylko w Unii Europejskiej, ale i w USA. Oznacza to udostępnienie instrukcji napraw i części poza własną autoryzowaną siecią naprawczą. W tym celu Microsoft osiągnął porozumienie z organizacją non-profit, która wspiera udziałowców As You Sow, która koncentruje się na środowiskowej i społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Działania giganta z Redmond są wynikiem presji coraz powszechniej wprowadzanego tzw. prawa do naprawy (Right to Repair).

Sprzęt Microsoftu będzie łatwiej naprawić. Firma wspiera Right to Repair

W czerwcu firma As You Sow złożyła rezolucję akcjonariuszy krytykującą ograniczenia Microsoftu dotyczące możliwości naprawy urządzeń, podczas gdy producent zobowiązał się do zmniejszenia swojego śladu węglowego. Argumentem przemawiającym za rezolucją jest to, że odpady elektroniczne są krytycznym problemem środowiskowym i jeśli konsumenci mogą łatwiej naprawiać swoje urządzenia, rzadziej je wyrzucają. Można polemizować, czy w dobie pogoni za nowością rzeczywiście tak jest, ale mimo wszystko jest to krok w dobrą stronę. 

W tym tygodniu Microsoft ogłosił, że zwiększy możliwości naprawy swoich urządzeń, najwyraźniej wspierając ruch „Right to Repair”. Microsoft zgodził się z grupą doradczą akcjonariuszy podobno z ekologicznych powodów. Wiele firm w ostatnich latach było krytykowanych za umożliwienie tylko niektórym podmiotom naprawy sprzedawanych przez nich urządzeń, czego przykładem jest Apple. Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, niedawno wyraził poparcie dla prawa do naprawy — ruchu utrzymującego, że producenci ułatwiają klientom naprawę produktów, które kupują sami lub ułatwiają nabywanie materiałów naprawczych zewnętrznym dostawcom. Wniosek z As You Sow krytykuje lobbing Microsoftu przeciwko federalnym ustawom o prawie do naprawy w USA w przeszłości.

iFixit powiedział Grist, że uchwały akcjonariuszy, takie jak ta z As You Sow, skutecznie pobudzają działania na rzecz klimatu. „Widzieliśmy, jak uchwały akcjonariuszy stały się znaczącym narzędziem dla działaczy na rzecz klimatu” – powiedział dyrektor ds. polityki iFixit US Kerry Sheehan. „Widzimy, że jest to również stosowane w kontekście napraw, po części dlatego, że są one bardzo powiązane”. Za jakiś czas zobaczymy, czy rzeczywiście da to jakieś wymierne skutki. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzęt Microsoftu będzie łatwiej naprawić. Firma wspiera Right to Repair

 0