Steam Deck nie miał jeszcze premiery, a już zalał eBay

Steam Deck nie miał jeszcze premiery, a już zalał eBay

Valve zapowiedziało własną konsolę do gier Steam Deck, która na pierwszy rzut oka przypomina Nintendo Switch. Propozycja Valve wzbudziła ogromne zainteresowanie, a sprzęt, chociaż nie miał jeszcze premiery, to już trafił na serwisy aukcyjne.

Jak informuje serwis Eurogamer, scalperzy, którzy dali się we znaki graczom chcącym kupić PlayStation 5 lub Xbox Series X/S już działają i wystawiają pierwsze oferty sprzedaży Steam Deck na eBayu. Do kupienia dostępne są nie tylko urządzenia, ale również zamówienia przedpremierowe złożone na Steam. Oczywiście produkty są sprzedawane po najczęściej zawyżonych cenach np. 700-900 dolarów, aczkolwiek nie brakuje też droższych propozycji przekraczających 1,500 dolarów czy nawet 2,500 dolarów. W wielu przypadkach to interes zwyczajnie nieopłacalny, choć zapewne nie zabraknie osób, które mimo to kupią konsolę na portalu aukcyjnym.

Chociaż Steam Deck nie miał jeszcze swojej premiery to nie przeszkodziło scalperom w wystawianiu urządzenia na eBayu po zawyżonych cenach.

Steam Deck nie miał jeszcze premiery, a już zalał eBay

Co ciekawe Valve zabezpieczyło się przed scalperami i wymaga, by kupujący wpłacali zaliczę w wysokości 18 złotych (niezależnie od wybranej wersji sprzętu). Teoretycznie miało to zniechęcić domorosłych biznesmenów do nabywania konsol oraz wystawiania ich potem np. na eBayu, lecz jak widzimy w praktyce wyszło zgoła odwrotnie. Terminy dostaw są różne: warianty z 64/256 GB pamięcią powinniśmy dostać w pierwszym kwartale 2022 roku, a 512 GB w drugim kwartale. Do sprawy odniósł się eBay, który w komunikacie przesłanym portalowi Kotaku zapowiedział usunięcie wspomnianych aukcji z powodu naruszenia regulaminu. W myśl zasady wszystkie rzeczy wystawiane w ramach przedsprzedaży muszą zostać wysłane w ciągu 30 dni, z kolei pierwsze dostawy Steam Deck wystartują najwcześniej w grudniu 2021 roku.

Steam Deck nie miał jeszcze premiery, a już zalał eBay

Steam Deck posiada 7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli przy proporcjach 16:10, jasności 400 nitów i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Zastosowano tu ponadto dwie gałki analogowe, cztery główne przyciski, czy spusty. Za wydajność odpowiada niestandardowy chipset składający się z CPU Zen 2+ (4 rdzenie i 8 wątków) pracującego z taktowaniem 2,4-3,5 GHz i procesora graficznego RDNA 2 oferującego prędkości od 1,0 GHz do 1,6 GHz (osiem jednostek CU). Podstawowego Steam Deck wyceniono na 399 USD, środkowy wariant kosztuje 529 USD, a za trzecią opcję musimy zapłacić 649 USD.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Steam Deck nie miał jeszcze premiery, a już zalał eBay

 0