Symulacja wykazuje, że AMD Ryzen 5 mogą dorównać w grach AMD Ryzen 7

Symulacja wykazuje, że AMD Ryzen 5 mogą dorównać w grach AMD Ryzen 7

Redaktorzy serwisu TechSpot przeprowadzili ciekawy eksperyment, którego celem było zasymulowanie wydajności w grach procesorów AMD Ryzen 5 1600X oraz 1500X. Wyniki są obiecujące.

Na początek należy zadać sobie pytanie - czym sześcio- i czterordzeniowe AMD Ryzen 5 różnią się od ośmiordzeniowych AMD Ryzen 7? W przypadku modeli z sześcioma rdzeniami odpowiedź jest prosta: liczbą rdzeni. Zgodnie ze słowami Czerwonych 16 MB pamięci L3 pozostanie na swoim miejscu. Jeśli zaś chodzi o modele czterordzeniowe, to tutaj sprawa się nieco komplikuje, wszak AMD pragnie wyłączyć cały klaster CCX, co nie tylko ograniczy liczbę rdzeni, ale także usunie połowę pamięci trzeciego poziomu. Co więcej, uczynienie bloku cache jednolitym wyeliminuje z tego podsystemu "gardłujące" łącze data fabric. Summa summarum sześciordzeniowego AMD Ryzen 5 1600X można łatwo i wiarygodnie zasymulować z użyciem wybranego modelu ośmiordzeniowego, natomiast symulację czterordzeniowego AMD Ryzen 5 1500X należy potraktować z lekkim przymrużeniem oka.

Mimo to dziennikarze z TechSpot zdecydowali się na stworzenie imitacji obydwu wymienionych jednostek obliczeniowych, a następnie porównanie ich z topowym AMD Ryzen 7 1800X przy ustawieniu zegar do zegara. Wyniki są obiecujące, choć prawdę powiedziawszy właśnie takich mogliśmy się spodziewać, wszak współczesne gry rzadko kiedy potrafią zrobić użytek z większej liczby wątków niż osiem. Dla przykładu - w grze Mafia III flagowiec okazał się raptem 15% wydajniejszy od pozorowanego czterordzeniowca, ale przy tym o ponad 2,6 raza droższy (499 USD kontra 189 USD). A pamiętajmy, że niniejszy pomiar jest najprawdopodobniej solidnie zaniżony, bo choć procesor ma do dyspozycji pełne 16 MB pamięci L3, to jednak data fabric z dużą dozą prawdopodobieństwa wpływa na wyniki negatywnie. Poniżej możecie zapoznać się z kilkoma pomiarami.

 

Mafia III AMD Ryzen 5

Far Cry Primal AMD Ryzen 5

Battlefield 1 AMD Ryzen 5

Pokaż / Dodaj komentarze do: Symulacja wykazuje, że AMD Ryzen 5 mogą dorównać w grach AMD Ryzen 7

 0