Szykujcie się na wyraźne podwyżki cen laptopów jeszcze w tym roku

Szykujcie się na wyraźne podwyżki cen laptopów jeszcze w tym roku

Teraz, gdy ceny kart graficznych w końcu zaczynają spadać, na horyzoncie pojawia się nowy problem dla branży technologicznej. Producenci ostrzegają bowiem przed podwyżkami cen laptopów, a powodów możecie sami się domyślać. 

DigiTimes Asia pisze, że blokady spowodowane ponownym wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 w Chinach i rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziły do ​​wzrostu kosztów produkcji, problemów z łańcuchem dostaw i problemów logistycznych dla producentów laptopów. W związku z tym „rozważają oni podniesienie cen w drugiej połowie 2022 roku, aby odzwierciedlić rosnące koszty logistyki i inne koszty”.

W kwietniu w Szanghaju i Kunshan wprowadzono odnowione, ostrzejsze restrykcje, które wpłynęły na producentów technologicznych, takich jak Apple, Dell i Tesla.

Szykujcie się na wyraźne podwyżki cen laptopów jeszcze w tym roku

Wzrost liczby przypadków Covid-19 w Shenzhen w Chinach w marcu spowodował, że wszystkie firmy z wyjątkiem tych, które dostarczają żywność, paliwo i inne artykuły pierwszej potrzeby, zostały zamknięte lub przeszły na pracę zdalną (tam, gdzie było to możliwe). Obejmowało to dostawcę Apple, czyli Foxconn, chociaż ten był w stanie wznowić pracę tydzień później, korzystając z procesu zarządzania „zamkniętej pętli”, w którym zasadniczo pracownicy mieszkają w zakładach pracy podczas blokady.

W kwietniu w Szanghaju i Kunshan wprowadzono odnowione, ostrzejsze restrykcje, które wpłynęły na producentów technologicznych, takich jak Apple, Dell i Tesla. Dodatkowo rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła na połowę światowej produkcji neonu i zawyżone ceny energii.

Szykujcie się na wyraźne podwyżki cen laptopów jeszcze w tym roku

Wszystko to doprowadziło do tego, że źródła związane z łańcuchem dostaw z branży notebooków ODM i OEM ostrzegają przed wzrostem cen laptopów w drugiej połowie roku. Jak na ironię, dzieje się to wkrótce po tym, jak producenci laptopów mieli obniżyć ceny z powodu słabnącego popytu, ponieważ większość świata wróciła do pracy i zdejmowane są wszelkie ograniczenia. 

Podczas gdy laptopy mogą wkrótce stać się droższe, na szczęście karty graficzne zmierzają w przeciwnym kierunku. Niedawno słyszeliśmy, że najnowsze produkty NVIDII i AMD osiągają obecnie 12% ich sugerowanej ceny detalicznej w Europie i jesteśmy już coraz bliżej normalności w tym segmencie rynku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szykujcie się na wyraźne podwyżki cen laptopów jeszcze w tym roku

 0