Tachyum Prodigy T16128 to uniwersalny procesor, który zawstydza najwydajniejsze układy AMD i NVIDII

Tachyum Prodigy T16128 to uniwersalny procesor, który zawstydza najwydajniejsze układy AMD i NVIDII

Tachyum pochwaliło się właśnie jednym z najpotężniejszych procesorów na świecie, który łączy CPU, GPU i TPU (Tensor Processing Unit) w ramach jednorodnej architektury. Mowa tu o Prodigy T16128 Universal Processor, który wyposażony jest w aż 128 (64-bitowych) rdzeni, pracujących z prędkością do 5,7 GHz. Na pokładzie znalazło się także 16 kontrolerów pamięci DDR5 i 64 linie PCIe 5.0.

Wspomniany procesor może obsługiwać obliczenia ogólnego przeznaczenia, obliczenia HPC i zadania sztucznej inteligencji, a to wszystko w ramach pojedynczego układu. Mamy więc do czynienia z naprawdę imponującym kawałkiem krzemu od amerykańsko-słowackiej firmy, przeznaczonym do superkomputerów. 

Tachyum pochwaliło się właśnie jednym z najpotężniejszych procesorów na świecie, który łączy CPU, GPU i TPU (Tensor Processing Unit) w ramach jednorodnej architektury.

Wydajność tego procesora jest naprawdę imponująca, gdyż Prodigy T16128 jest zdaniem producenta trzykrotnie szybszy od 64-rdzeniowego procesora AMD Epyc 7763 (Milan) i czterokrotnie szybszy od 40-rdzeniowego procesora Intel Xeon Platinum 8380 (Ice Lake SP). Co więcej, wydajność FP64 jest tu trzykrotnie wyższa niż akceleratora NVIDII H100 przy 90 teraflopach, a w FP8 nawet sześciokrotnie (12 petaflopów). To wszystko, będąc 10-krotnie efektywniejszym energetycznie. 

Według Tachyum, taka wydajność Prodigy jest możliwa dzięki customowemu projektowi bazującemu na 5 nm litografii, gdzie w ramach pojedynczego procesora upchnięto aż 128 rdzeni. Każdy z tych samodzielnie opracowanych 64-bitowych rdzeni zawiera dwie niezwykle szerokie 1024-bitowe jednostki wektorowe i 4096-bitowy blok macierzy obliczeniowej i taktowany jest częstotliwością aż do 5,7 GHz. Układ zawiera również ponad 128 MB pamięci podręcznej L2+L3 z możliwością korekcji błędów. Chip jest ponadto wyposażony w 16 kontrolerów pamięci DDR5 o wydajności do 7200 MT/s z maksymalną pojemnością 8 TB na gniazdo.

Oprócz Prodigy T16128 dostępne są również Prodigy T864 (64 rdzenie) i Prodigy T832 (32 rdzenie), oba z ośmioma kanałami DDR5 i 32 liniami PCIe 5.0. Sam design Prodigy nie jest nowy, Tachyum zaprezentował go już w 2018 roku – wtedy na bazie 7 nm i z 64 rdzeniami. Był to jednak projekt In-Order, a nie OoO, który byłby mocno zależny od kompilatora i najwyraźniej został porzucony.

Procesory Prodigy mogą okazać się przełomowe, gdy trafią na rynek w 2023 roku. Najnowszy sprzęt serwerowy AMD, Intela i NVIDII opiera się na pojedynczych elementach hardware'u— nawet w ramach jednego procesora lub karty graficznej — do wykonywania różnych obciążeń. Z drugiej strony Prodigy będzie w stanie uruchamiać aplikacje do śledzenia promieni i sztucznej inteligencji na poszczególnych rdzeniach i nie będzie musiało przekierowywać danych do innego układu wewnątrz mikroprocesora.

Produkcja procesorów Prodigy rozpocznie się w 2023 roku, więc w przyszłym roku powinniśmy zobaczyć rzeczywiste możliwości tych chipów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tachyum Prodigy T16128 to uniwersalny procesor, który zawstydza najwydajniejsze układy AMD i NVIDII

 0