Tajwańskie ministerstwo komentuje pogłoski o przeniesieniu części produkcji TSMC do Chin

Tajwańskie ministerstwo komentuje pogłoski o przeniesieniu części produkcji TSMC do Chin

Ministerstwo Gospodarki Tajwanu zaprzeczyło pogłoskom, że Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) planuje przenieść część swoich fabryk do Chin. Plotki pojawiły się na początku tego tygodnia, gdy niektórzy spekulowali, że w obawie przed niedoborami wody i energii elektrycznej na Tajwanie, TSMC przenosi się do Nanjing w Chinach. Przeniesienie produkcji, któremu teraz zaprzecza rząd Tajwanu, wiązałaby się z wytwarzaniem w Chinach 12000 wafli na potrzeby bardziej dojrzałych procesów wytwarzania chipów, takich jak proces 28 nm. Według tajwańskiego ministerstwa TSMC ma długoterminowe plany inwestycyjne dla Tajwanu, a firma nie planuje przenieść żadnej ze swoich istniejących linii produkcyjnych chipów do Chin z powodu ograniczeń w dostawie prądu lub wody. 

Susza i awarie prądu rzekomo wymusiły na TSMC przeniesienie części produkcji do Chin. Plotki postanowiło skomentować Ministerstwo Gospodarki Tajwanu.

Tajwańscy urzędnicy rzekomo wyjaśnili całą sprawę bezpośrednio z TSMC. W swoich oświadczeniach podkreślili również, że fabryka inwestuje w najnowsze technologie produkcji chipów na Tajwanie. TSMC buduje fabrykę chipów w sektorze Tainan, gdzie będzie wytwarzać chipy w najnowocześniejszym procesie 3 nm. Wstępna produkcja planowana jest na koniec tego roku, a produkcja masowa na 2022 rok. Rząd Tajwanu stwierdza również, że 90% zdolności produkcyjnej TSMC znajduje się na Tajwanie, a wzrost mocy produkcyjnych doprowadzi do dalszego dojrzewania ekosystemu produkcji chipów. Ministerstwo planuje również z wyprzedzeniem rozwijać infrastrukturę energetyczną i wodną, ​​ponieważ przewiduje potrzeby TSMC i przyszłe potrzeby branży.

W tym roku Tajwan zmagała się z największą od dziesięcioleci suszą. Co więcej, ostatnia awaria zasilania w sektorze Tainan zakłóciła działalność TSMC na początku tego miesiąca, w wyniku czego firma mogła ponieść wielomilionowe straty. Fabryka obecnie stara się zapewnić rezerwy wody, podpisując zamówienia na dostawy cystern m.in. koleją. Prezes TSMC odmówił komentarza na temat plotek rynkowych i skierował prasę do publicznych oświadczeń TSMC na temat planów zwiększenia mocy produkcyjnych. Oprócz niedoboru wody TSMC boryka się obecnie również z nadmiernym popytem ze strony sektora motoryzacyjnego, co jest szczególnie widoczne po ożywieniu rynku w Chinach. Firma anulowała również rabaty dla klientów na ten rok i planuje dodatkowe podwyżki cen, nawet o 25%.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tajwańskie ministerstwo komentuje pogłoski o przeniesieniu części produkcji TSMC do Chin

 0