Tak wygląda chłodzenie, które Intel dołączać będzie do procesorów Alder Lake

Tak wygląda chłodzenie, które Intel dołączać będzie do procesorów Alder Lake

Część osób było zawiedzionych, że wszystkie nowe procesory Intela z rodziny Alder Lake trafiły na rynek bez coolera w zestawie. Wygląda jednak na to, że Niebiescy nie zrezygnowali z dołączania chłodzenia w zestawie i nadchodzące modele takowe już otrzymają. 

Spodziewamy się, że pierwsze procesory Alder Lake z chłodzeniem w zestawie pojawią się początku przyszłego roku, kiedy to Intel uzupełni ich ofertę o nawet 10 nowych modeli z niższego segmentu. CPU, które trafiły na rynek w pierwszej kolejności, to jedynie odblokowane jednostki K i KF z górnej półki, gdzie użytkownicy i tak przeważnie decydują się na zakup coolera z wyższej półki. Warto przy okazji dodać, że Alder Lake przyniósł pierwszą od ponad dekady poważną zmianę w mocowaniu chłodzenia konsumenckiego procesora. Tym samym Intel ma okazję radykalnie zmienić projekt chłodzenia i właśnie otrzymaliśmy zdjęcie, które prezentuje jeden z nowych coolerów od giganta z Santa Clara. 

Wygląda jednak na to, że Niebiescy nie zrezygnowali z dołączania chłodzenia w zestawie i nadchodzące modele takowe już otrzymają. 

Z przecieków wynika, że Intel przygotowuje trzy autorskie chłodnice dla Alder Lake. RH1 (wysoki) prawdopodobnie będzie pasował do topowych modeli Core i9-12900 i i9-12900F. RM1 (średni) może być dołączany do różnych jednostek CPU Core i7 i Core i5, podczas gdy RS1 (mały) może stanowić wyposażenie podstawowych jednostek Core i3. Na zdjęciu powyżej widnieje RM1, ale poniżej możecie zobaczyć fotografię z prezentacji Niebieskich ze wszystkimi trzema wariantami, ale w niskiej rozdzielczości. Niestety nowe zdjęcie potwierdza, że spiczaste struktury, w których osadzony jest wentylator, nie są przedłużeniem żeber radiatora, a pełnią jedynie funkcję estetyczną. 

RM1 jest po prostu radiatorem o nieco o większej średnicy niż dotychczasowe rozwiązania Intela, do których przywykliśmy od wielu lat. Radiator opiera się całkowicie na osiowym przepływie powietrza z wentylatora, podczas gdy żebra kierują część wydechu wokół gniazda, gdzie wentylują elementy, takie jak procesor VRM i pamięć. Struktury otaczające wentylator to po prostu pierścień z barwionego akrylu, w którym zawieszono dyfuzor LED w kształcie pierścienia. Generalnie mamy tu do czynienia z dość standardowym chłodzeniem CPU. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tak wygląda chłodzenie, które Intel dołączać będzie do procesorów Alder Lake

 0