Tencent przedstawił autorskie procesory. Chiński gigant uniezależnia się od zachodnich producentów

Tencent przedstawił autorskie procesory. Chiński gigant uniezależnia się od zachodnich producentów

Tencent idzie w ślad za innymi gigantami i przedstawia trzy zaprojektowane przez siebie układy SoC, które najpierw uzupełnią, a następnie zastąpią różne procesory projektowane przez zachodnie firmy, takie jak Intel czy NVIDIA. Lista chipów obejmuje akcelerator AI, procesor transkodowania wideo i procesor sieciowy.

Tencent to chiński gigant, którego działalność skupia się na internecie. Firma oferuje dziesiątki różnych usług w chmurze i zarządza ogromnymi centrami danych w Państwie Środka. Podobnie jak inni najwięksi konkurenci, Tencent od jakiegoś czasu rozwija własną infrastrukturę centrum danych. Teraz, w dążeniu do zwiększenia wydajności, zmniejszenia zużycia energii, obniżenia kosztów i uzyskania pełnej kontroli nad oprogramowaniem i sprzętem, Tencent zdecydował się na projektowanie autorskich układów SoC.

Tencent zdecydował się na projektowanie autorskich układów SoC.

Tencent przedstawił autorskie procesory. Chiński gigant uniezależnia się od zachodnich producentów

Jak donosi South China Morning Post, początkowy zestaw SoC od Tencent będzie obejmował trzy modele, które będą używane we własnych centrach danych:

  • Zixiao — akcelerator AI, który może przetwarzać obrazy, filmy i język naturalny. Chip jest już w fazie „produkcji próbnej”, a jego wydajność jest o 100% lepsza niż w konkurencyjnych produktach, a przynajmniej według dyrektora Tencent, który nie przedstawił szczegółów.

  • Canghai — urządzenie do transkodowania wideo, które ma być o 30% lepsze niż istniejące oferty.

  • Xuanling — wysokowydajny kontroler interfejsu sieciowego dla centrów danych w chmurze, który według Tencent ma być cztery razy lepszy niż podobne produkty, chociaż nie jest jasne, jakie kryteria zostały użyte do porównania.

Podobnie jak inni giganci internetowi, Tencent w przeszłości wykorzystywał sprzęt takich firm jak AMD, Broadcom, Cisco, Intel i NVIDIA do większości swoich potrzeb związanych z centrami danych. Gdy wprowadzi autorskie rozwiązania do AI, przetwarzania wideo i przetwarzania sieciowego do swoich centrów danych, w naturalny sposób zmniejszy i ostatecznie przestanie kupować chipy od wyżej wymienionych firm z USA.

Na razie ambicje Tencenta oficjalnie nie obejmują procesorów ogólnego przeznaczenia czy procesorów graficznych. Tymczasem chińskie firmy, takie jak Alibaba i Huawei, już wykorzystują w swoich centrach danych własne SoC ogólnego przeznaczenia, więc wydaje się to naturalną ścieżką rozwoju. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tencent przedstawił autorskie procesory. Chiński gigant uniezależnia się od zachodnich producentów

 0