Pożar magazynu energii Tesla Megapack. To kolejny taki przypadek

Pożar magazynu energii Tesla Megapack. To kolejny taki przypadek

Megapack, czyli akumulator Tesli wielkości kontenera, który wraz z innymi od 6 miesięcy funkcjonował w podstacji elektrycznej w Kalifornii, zapalił się przedwczoraj wczesnym rankiem.

Według lokalnych mediów straż pożarna z północnego hrabstwa Monterey otrzymała zgłoszenie o płonącym akumulatorze Tesla Megapack w podstacji Elkhorn Battery Storage, obiekcie Pacific Gas and Electric (PG&E) o mocy 182,5 MW, współzarządzanym przez Teslę i działającym od kwietnia tego roku. Według szefa straży pożarnej Joela Mendozy, bateria spłonęła szybko i czysto, co jest rzadkością w przypadku takich pożarów. "Normą w tych bateriach jest to, że czasami palą się przez kilka dni. W tym konkretnym przypadku spłonęła raczej szybko, w ciągu sześciu godzin, lub coś koło tego", powiedział Mendoza. Z akumulatora przez kilka dni będzie się jednak wydobywał dym.

Magazyn energii Tesli, który umieszczono przy kalifornijskiej podstacji elektrycznej, stanął w płomieniach. To kolejny pożar Megapacka Tesli.

Strażacy dopuścili do wypalenia Megapacka, co jest standardową praktyką w przypadku akumulatorów litowo-jonowych. Służby pozostały na miejscu przez noc, aby upewnić się, że system nie uruchomi się ponownie i nie dojdzie do kolejnego zapłonu. Tesla nie skomentowała wydarzenia, jednak to nie pierwszy taki przypadek. Megapack zainstalowany w Australii wybuchł w zeszłym roku i płonął przez cztery dni. Baterie wystawione na wysokie temperatury mogą wywołać reakcję chemiczną prowadzącą do potężnego wyrzutu energii zwaną ucieczką termiczną.

Instalacje akumulatorów litowo-jonowych są dużym zagrożeniem pożarowym. Niektóre składają się nawet z 256 pakietów akumulatorów Tesla Megapack, a każdy z nich jest wielkości kontenera. W tym samym miejscu w Kalifornii istnieje również kompleks akumulatorów firmy Vistra, który jest określany jako największy na świecie. Przez pożary placówka była wyłączona z użytkowania przez kilka miesięcy i dopiero w lipcu tego roku została ponownie uruchomiona.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pożar magazynu energii Tesla Megapack. To kolejny taki przypadek

 0