Testowy sterownik Intela ujawnia nazwy kart graficznych i wskazuje na nową architekturę Elasti DG3

Testowy sterownik Intela ujawnia nazwy kart graficznych i wskazuje na nową architekturę Elasti DG3

Intel opublikował na swojej stronie sterownik, który nigdy nie miał być udostępniony publicznie. Plik ujawnia nieco informacji zarówno na temat zbliżających się produktów, jak i tych odległych.

Testowy sterownik graficzny Intel NUC Kit 11. generacji oznaczony numerem 30.0.101.9999 posiada wczesne wsparcie dla układów graficznych Intel DG3 o nazwie kodowej „Elasti” oraz zintegrowanych GPU, które pojawią się na pokładzie procesorów Raptor, Meteor, Arrow i Lunar Lake. Wyciek jest dość ciekawy, bo dotyczy produktów, których premiery są jeszcze dość odległe. Nie jest to pierwszy raz, gdy słyszymy nazwę Elasti, bo ta nazwa kodowa układów DG3 pojawiła się już w przecieku w maju. Sterownik dotyczy takich układów jak Raptor Lake-S (RPLS), Meteor Lake (MTL), Arrow Lake (ARL) i Lunar Lake (LNL), a w pliku znajdują się również identyfikatory PCI, które można będzie później wykorzystać do wykrywania wycieków. 

Intel przypadkiem udostępnił sterownik, który ujawnia kilka nadchodzących nowości z kategorii GPU.

W sterowniku pojawiły się również dwa układy GPU DG3 wskazujące na nową architekturę, która pojawi się choćby w układach graficznych Arc Battlemage, jednak to wciąż bardzo odległa przyszłość. Pliki potwierdzają również konfiguracje nadchodzących rozwiązań zintegrowanych. Intel ma podwoić, a następnie czterokrotnie zwiększyć, liczbę rdzeni GPU w porównaniu z rozwiązaniem Alder Lake iGPU.

Oprócz odległych produktów sterownik ujawnia również nazwy niepublikowanych układów graficznych Intel Xe-HPG, znanych jako Arc Alchemist. Sterownik zawiera aż cztery jednostki - po dwie dla komputerów stacjonarnych i laptopów, choć nie wszystkie są całkowitą nowością - o Arc A380 słyszeliśmy już wcześniej, a karta ma mieć wydajność na poziomie GTX 1060 Super, więc z pewnością nie jest to flagowiec.

  • Rodzina kart graficznych Intel (R) Arc (TM) A380.
  • Rodzina kart graficznych Intel (R) Arc (TM) A350.
  • Rodzina kart graficznych Intel (R) Arc (TM) A370M.
  • Rodzina kart graficznych Intel (R) Arc (TM) A350M.
  • Rodzina kart graficznych Intel (R) Iris (R) Xe A200M.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Testowy sterownik Intela ujawnia nazwy kart graficznych i wskazuje na nową architekturę Elasti DG3

 0