To koniec polskich produkcji w HBO Max. Firma ogłasza poważne cięcia

To koniec polskich produkcji w HBO Max. Firma ogłasza poważne cięcia

Jak donosi Variety, HBO Max wstrzymuje oryginalne produkcje w dużej części Europy. Serwis streamingowy potwierdził, że nie będzie już produkować swoich seriali, programów i filmów w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Europie Środkowej, Holandii i Turcji, pozostawiając jedynie Hiszpanię i Francję nieobjęte cięciami. Wiadomość ta jest częścią planu firmy macierzystej HBO, czyli Warner Bros. Discovery, które chce obniżyć koszty działalności o około 3 miliardy dolarów po oddzieleniu się od AT&T.

„Przeglądamy naszą obecną propozycję treści w istniejących usługach” – powiedział rzecznik firmy portalowi Variety. „W ramach tego procesu zdecydowaliśmy się usunąć ograniczoną ilość oryginalnych programów z HBO Max, a także wstrzymać produkcję oryginalnych programów dla HBO Max w krajach skandynawskich i Europie Środkowej. Zaprzestaliśmy także naszych działań rozwojowych na nowszych terytoriach, w Holandii i Turcji, które rozpoczęły się w ciągu ostatniego roku”.

Jak donosi Variety, HBO Max wstrzymuje oryginalne produkcje w dużej części Europy.

Jak ta sytuacja dotknie Polskę? "W sprawie konkretnych produkcji więcej szczegółów podamy wkrótce, jako że w ramach globalnego procesu trwa przegląd projektów na etapie produkcji i postprodukcji, żeby zdecydować, czy finalnie znajdą się na platformie HBO Max, czy zostaną zastosowane inne rozwiązanie licencyjne. Jest też kilka projektów europejskich, których produkcja została już zamówiona i mogą pojawić się w ofercie HBO Max" - poinformowała Wirtualnemedia.pl Agnieszka Niburska, PR director CE w HBO Max EMEA.

HBO wyprodukowało kilka naprawdę bardzo dobrze przyjętych polskich seriali, takich jak Wataha, Ślepnąc od Świateł czy Odwilż. Co więcej, niektóre z najbardziej chwalonych seriali, w tym Lust (Szwecja) i Kamikaze (Dania), pochodziły ze Skandynawii i innych dotkniętych regionów. Oprócz zaprzestania produkcji, HBO Max usunie te programy wraz z węgierskim dramatem The Informant ze swoich usług na całym świecie. W serwisie w Polsce pozostaną rodzime produkcje, takie jak "Wataha", "Ślepnąc od świateł", "Odwilż", "Pakt" czy "Bez tajemnic" - zapewniła Niburska. Projekty już w produkcji i inne zatwierdzone seriale będą podobno kontynuowane — ale mogą zostać sprzedane na inne platformy, a Warner będzie działał wyłącznie jako producent.

Produkcja treści serwisów streamingowych była jasnym punktem w Europie, ponieważ Netflix i inne platformy osiągnęły 30-procentowe limity treści lokalnych wymagane na tych rynkach. Ogłoszenie HBO Max może to jednak utrudnić, ponieważ jak dodaje Variety „zwolnienia w europejskim oddziale [HBO Max] są prawdopodobne”.

Co bardziej niepokojące, Variety podkreśla, że „podobny proces decyzyjny w przypadku HBO Max ma obecnie miejsce na wszystkich terytoriach, na których działa serwis, obejmując Stany Zjednoczone, Amerykę Łacińską i inne części Europy”. Wraz z ogłoszonymi niedawno przez Netflix zwolnieniami, jest to pierwsza oznaka poważnego kryzysu w tym segmencie rynku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To koniec polskich produkcji w HBO Max. Firma ogłasza poważne cięcia

 0