To pamięci stanowić będą wąskie gardło dla dysków SSD PCIe 5.0

To pamięci stanowić będą wąskie gardło dla dysków SSD PCIe 5.0

Producenci w ostatnich tygodniach ogłaszają kolejne dyski SSD oparte na kontrolerach Phison E26, które wykorzystują standard PCIe Gen 5.0. Chociaż ten układ pokładowy pozwala osiągnąć prędkość do 13 GB/s, większość zapowiedzianych nośników uzyskuje dla odczytu maksymalnie 10 GB/s. Wygląda na to, że winna jest temu pamięć NAND flash. 

Najnowszy kontroler PS5026-E26 firmy Phison oferuje osiem kanałów NAND, które wspomagają różne szybkości przesyłania danych, ale wymagają pamięci 3D NAND z interfejsem 2400 MT/s, aby wykorzystać potencjał interfejsu PCIe 5.0 x4. Pamięć 3D NAND z wymaganym interfejsem może obsługiwać PCIe 5.0 x4, przesyłając 15,754 GB/s danych w obu kierunkach. Osiem kanałów NAND jest standardem dla konsumenckich dysków SSD, więc nie są one tak potrzebne w przypadku powszechnych urządzeń niższego poziomu.

Chociaż kontroler Phison E26 pozwala osiągnąć prędkość do 13 GB/s, większość zapowiedzianych z nim nośników uzyskuje dla odczytu maksymalnie 10 GB/s.

To pamięci stanowić będą wąskie gardło dla dysków SSD PCIe 5.0

Kilku producentów NAND ogłosiło swoje nowe wielowarstwowe pamięci 3D NAND w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w tym Micron, SK Hynix, Samsung i YMTC. Wszyscy oprócz Samsunga korzystają z kontrolera Phison PS5026-E26 i ta trójka była w stanie osiągnąć maksymalnie 12 GB/s szybkości transferu sekwencyjnego odczytu.

Jednak osiągnięcie 2400 MT/s przez chipy 3D NAND już na dyskach SSD jest wyzwaniem. Większość obsługuje łącznie tylko 1600 MT/s, tracąc tym samym 800 MT/s. Kości firmy Micron są najbardziej zaawansowane ze wszystkich, oferując obsługę 232-warstwowej pamięci warstwowej 3D NAND, ale przy ograniczonej produkcji tych układów, kontroler będzie musiał być używany z 176-warstwową pamięcią NAND, która działa z wyżej wymienionymi prędkościami, co skutkuje niższą wydajnością. Spekuluje się, że te prędkości zobaczymy w 2023 r., ale nie jest pewne, czy mowa jest o pierwszej, czy drugiej połowie roku. 

GOODRAM i Corsair chwalą się, że ich dyski SSD mogą osiągnąć 10 GB/s transferu danych z układami pamięci 3D NAND z interfejsem 1600 MT/s, podczas gdy Gigabyte i ich Aorus Gen5 10000 SSD mają osiągnąć prędkość odczytu 12,4 GB/s, korzystając z Microna 2400 z interfejsem 2400 MT/s. Pytanie tylko, jak przy tak ograniczonej podaży tych szybszych pamięci będzie z dostępnością dysków Gigabyte i koniec końców podejście GOODRAM i Corsair może okazać się rozsądniejsze z biznesowego punktu widzenia. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To pamięci stanowić będą wąskie gardło dla dysków SSD PCIe 5.0

 0