Toshiba wprowadza pierwsze wspomagane mikrofalami dyski twarde o pojemności 18 TB do domu i do NAS

Toshiba wprowadza pierwsze wspomagane mikrofalami dyski twarde o pojemności 18 TB do domu i do NAS

Dyski SSD są bez wątpienia najlepszym wyborem, jeśli istotna jest szybkość dostępu do danych, jednak tradycyjne dyski HDD wciąż są niezastąpionie jeśli chodzi o pojemność przechowywania i cenę za gigabajt. Producenci nieustannie powiększają ilość miejsca dostępną w 3,5 calowych obudowach. Toshiba wprowadza dwa 18-terabajtowe, które są pierwszymi dyskami konsumenckimi wyposażonymi w technologię zapisu magnetycznego wspomaganego energią.

W tym tygodniu firma Toshiba zaprezentowała pierwsze w branży dyski twarde do komputerów stacjonarnych i NAS, które wykorzystują technologię zapisu magnetycznego wspomaganego mikrofalami z kontrolą strumienia (Flux Control — Microwave Assisted Magnetic Recording, FC-MAMR). Nowa technologia zapisu magnetycznego zadebiutowała na początku tego roku wraz z modelami serii MG09 do zastosowań typu nearline i korporacyjnych, a teraz dociera do konsumentów i małych firm.

Dyski Toshiba X300 i N300 18 TB to pierwsze konsumenckie konstrukcje wyposażone w technologię zapisu magnetycznego wspomaganego mikrofalami z kontrolą strumienia.

W przypadku technologii FC-MAMR w celu zwiększenia kontroli i efektywnego skupienia strumienia magnetycznego wytwarzanego w głowicy zapisującej dysku twardego zastosowano oscylator momentu obrotowego (Spin Torque Oscillator, STO). Skupiony strumień umożliwia precyzyjniejszy zapis, co przekłada się na mniejszą ilość powierzchni magnetycznej zajmowanej przez 1 bit danych, a zarazem większą gęstości zapisu danych w porównaniu z poprzednią generacją dysków twardych opartych na technologii CMR.

N300 to nowy dysk twardy dla użytkowników domowych, którzy chcą zbudować lub zmodernizować komputer stacjonarny / NAS. Poprzedni model miał pojemność 16 terabajtów, ale dzięki technologii FC-MAMR pojemność ta została zwiększona do 18 terabajtów w nowym modelu — wzrost o 12,5%. To samo dotyczy X300 przeznaczonego dla wysokiej klasy komputerów stacjonarnych, konsol do gier i domowych serwerów multimedialnych. Oba mają napędy o prędkości 7200 obr./min, wyposażone są w dziewięć talerzy i bufor o pojemności 512 megabajtów, ale nie ma oficjalnych danych o wydajności. Biorąc pod uwagę podobieństwo konstrukcji do dysków z serii MG09, maksymalna trwała prędkość przesyłania danych powinna wynosić około 281 megabajtów na sekundę.

Toshiba twierdzi, że X300 oferuje ulepszenia mechanizmu stabilizacji dysku, co zapewnia lepszą niezawodność działania i optymalizację pamięci podręcznej, co zapewnia lepszą ogólną wydajność. N300 jest przeznaczony do użytku w maksymalnie ośmiu wnękach na dyski i ma zintegrowane czujniki drgań obrotowych, aby zapewnić stałą wydajność. Oba dyski są objęte trzyletnią ograniczoną gwarancją i są przystosowane do obciążeń do 180 terabajtów rocznie. Nie ma jeszcze informacji o sugerowanej cenie detalicznej.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Toshiba wprowadza pierwsze wspomagane mikrofalami dyski twarde o pojemności 18 TB do domu i do NAS

 0