TSMC odnotowuje rekordowe zyski dzięki bezprecedensowemu popytowi na rynku

TSMC odnotowuje rekordowe zyski dzięki bezprecedensowemu popytowi na rynku

Na rynku obserwujemy trwający niedobór półprzewodników i choć jest to niekorzystna sytuacja dla konsumentów, to wzmożone zapotrzebowanie na podzespoły przynosi rekordowe zyski producentom.

Bezprecedensowy popyt na komponenty oznacza, że ​​producenci chipów mają pełno zamówień i walczą o zaspokojenie popytu. W rezultacie przychody TSMC wzrosły o 24,1% do 15,74 mld USD w IV kwartale 2021 r., a zysk netto wzrósł do 166,2 mld dolarów tajwańskich (6,01 mld USD) z 142,8 dolarów tajwańskich rok wcześniej, znacznie przekraczając oczekiwania analityków. Oczekuje się, że wyniki firmy będą równie dobre w pierwszym kwartale 2022 r. Przewiduje, że sprzedaż w pierwszym kwartale wyniesie 16,6 mld do 17,2 mld USD, co najmniej o 5% więcej niż szacowano.

Zwiększone zapotrzebowanie powoduje braki z powodu niewystarczających mocy produkcyjnych. Dla producentów taka sytuacja jest jednak korzystna.

TSMC chce wykorzystać sytuację i nie przewiduje spowolnienia. Firma planuje duże inwestycje w nowe fabryki w różnych regionach, wydając od 40 do 44 miliardów dolarów na rozbudowę i modernizację mocy produkcyjnych w 2022 roku. Dzięki znacznym przychodom i korzystnej sytuacji rynkowej, TSMC planuje przeznaczyć o 10 miliardów więcej niż w zeszłym roku i ponad 40% więcej, niż zainwestuje Intel. Firma spodziewa się, że "wieloletni przemysłowy megatrend" wysokiego popytu na chipy zostanie wzmocniony przez nowe technologie i podniosła docelową roczną stopę wzrostu do 15% - 20% z 10% - 15%. Dyrektor naczelny TSMC CC Wei dodał, że wszelkie ryzyko nadpodaży w nadchodzących latach zostanie złagodzone przez wzrost popytu na produkty technologiczne, takie jak samochody elektryczne.

"Nawet jeśli korekta miałaby nastąpić, uważamy, że może być ona mniej niestabilna dla TSMC ze względu na naszą pozycję lidera technologicznego i megatrend strukturalny" - powiedział Wei. Niedobór chipów nadal wpływa na ceny i dostępność większości podzespołów PC, a także konsol, pojazdów i sprzętu AGD. Braki powodują, że producenci przywracają do życia starsze modele, bo nowych najzwyczajniej nie da się kupić w sklepach.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC odnotowuje rekordowe zyski dzięki bezprecedensowemu popytowi na rynku

 0