TSMC otwiera nową fabrykę chipów 3 nm na wyłączność... Intela

TSMC otwiera nową fabrykę chipów 3 nm na wyłączność... Intela

Jak dotąd Apple miało zarezerwowane niemal całe moce produkcyjne TSMC 3 nm, a reszta miała bić się o ochłapy. Sytuację właśnie zmienił Intel, dla którego TSMC otworzy nową fabrykę.

Niedawna wizyta Intela na Tajwanie przyniosła dość nieoczekiwany efekt. Spodziewaliśmy się, że niebiescy będą walczyć o uzyskanie dostępu do części zasobów produkcyjnych w procesie 3 nm, ale taka decyzja jest dość nieoczekiwana. Z wcześniejszych doniesień wiemy, że większość obecnego wolumenu zarezerwowało Apple, które nie zamierza nikomu odstępować swojego udziału. O resztę mieli się bić inni producenci, a jedynie Apple miało mieć zapewnione specjalne względy, jako największy klient tajwańskiego producenta. Najwyraźniej Intel nie zamierza konkurować z AMD i pozostałymi producentami o najnowsze technologie, a skoro sam nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej produkcji, zleci to TSMC i to w specjalnie zbudowanej do tego celu fabryce.

Intel faktycznie stanie się jednym z najważniejszych klientów TSMC. Tajwański producent przeznaczy nową fabrykę chipów 3 nm w Hsinchu specjalnie dla Intela.

Według DigiTimes, tajwański producent otwiera nowy obiekt wyłącznie dla Intela. Zakład ten będzie zlokalizowany w rejonie Baoshan w Hsinchu, w północnym Tajwanie. Proces 3 nm umożliwi Intelowi wprowadzanie nowych mikroarchitektur procesorów zgodnie z harmonogramem i zapewnienie wzrostu IPC każdego roku. Firma zmaga się z silną konkurencją ze strony AMD, która od 2017 r. odnotowuje coroczne znaczne wzrosty IPC i wykorzystała proces TSMC 7 nm, aby pokonać Intela we wzroście IPC po raz pierwszy od ponad 17 lat.

Intel widać potrzebował takiego klapsa ze strony AMD, by się przebudzić. Firma wypuściła na rynek procesory Alder Lake, które co chwila zaskakują możliwościami, a teraz udało się pozyskać ogromne moce produkcyjne od TSMC w procesie 3 nm. Wszystko wskazuje na to, że Intel faktycznie stanie się jednym z trzech największych klientów TSMC, pozostawiając w tym względzie AMD daleko w tyle. Wcześniej słyszeliśmy plotki, że producent Ryzenów może rozważać przenosiny do Samsunga, nie chcąc rywalizować z Apple w zakresie produkcji. Teraz możliwości negocjacji jeszcze bardziej się kurczą, gdy do stawki i to jak się okazuje na preferencyjnych warunkach, dołączył Intel.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC otwiera nową fabrykę chipów 3 nm na wyłączność... Intela

 0