AMD zmieni producenta procesorów? Samsung może przejąć część zamówień w procesach 3 nm i 4 nm

AMD zmieni producenta procesorów? Samsung może przejąć część zamówień w procesach 3 nm i 4 nm

Obecnie TSMC jest jedynym producentem procesorów dla AMD, jednak analitycy z JP Morgan uważają, że AMD już wkrótce przekaże część produkcji Samsungowi.

Do sieci wyciekła wewnętrzna analiza JP Morgan, w której prognozowane jest przeniesienie produkcji niektórych procesorów AMD do Samsunga. Analitycy przewidują, że następna partia procesorów Chromebook AMD będzie wykorzystywać proces 4 nm od Samsunga, podczas gdy obecne Chromebooków wykorzystują procesory AMD Ryzen 3000 produkowane w procesie 12 nm od TSMC. Głównym powodem zmiany dostawcy mają być ograniczone możliwości produkcyjne TSMC. Od 2022 roku AMD będzie produkować chipy do Chromebooków u Samsunga, a w kolejnych latach może zlecić Koreańczykom produkcję GPU do niektórych kart graficznych.

AMD może zmienić producenta procesorów do Chrombooków, przechodząc z procesu 12 nm TSMC na 4 nm Samsunga. Produkcja najważniejszych układów pozostaje u TSMC.

Pomimo że wiele firm coraz chętniej zerka na fabryki Samsunga, TSMC nie ma powodów czuć się zagrożone, bo większość firm wciąż będzie faworyzować TSMC i zlecać im produkcję najważniejszych podzespołów.  Analitycy z JP Morgan przewidują, że większość firm technologicznych pozostanie przy TSMC, w tym AMD. Firma oczekuje, że producent Ryzenów dalej będzie zlecał tajwańskiej firmie produkcję procesorów do komputerów stacjonarnych, mobilnych i serwerowych. Dodatkowo, Nvidia może powrócić do TSMC w kwestii produkcji następnej generacji układów graficznych RTX po burzliwych przejściach z procesem 8 nm Samsunga w serii 3000.

Samsung jest optymistyczny co do swojego procesu 3 nm, wskazując, że jest bliski dogonienia TSMC. Firma zdobyła uwagę potencjalnych klientów, a pierwsze produkty wytworzone w tym procesie wyśle ​​w pierwszej połowie 2022 r.  JPMorgan uważa jednak, że ​​dominacja TSMC nie jest zagrożona. Tajwańczycy posiadają około 90% rynku dla procesu 5 nm, co się ma utrzymać w przypadku kolejnej technologii 3 nm.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zmieni producenta procesorów? Samsung może przejąć część zamówień w procesach 3 nm i 4 nm

 0