TSMC podonosi ceny nawet o 20% wszystkim oprócz... Apple. Ceny iPhone'ów nie wzrosną?

TSMC podonosi ceny nawet o 20% wszystkim oprócz... Apple. Ceny iPhone'ów nie wzrosną?

TSMC wykorzystało niespotykany popyt na półprzewodniki i powiadomiło swoich klientów, że podnosi ceny kontraktów nawet o 20%. Jest to niekorzystna wiadomość dla firm takich jak AMD, jednak nie wszyscy mają powodów do zmartwień. Apple praktycznie nie uświadczy zmian. Czym Cupertino zasłużyło na tak preferencyjne traktowanie?

W minionym miesiącu słyszeliśmy, że TSMC już poinformowało swoich klientów o podwyżce o 20%, co prawdopodobnie oznacza, że ​​obecny niedobór układów graficznych, procesorów, konsol, telefonów itp. wcale nie zbliża się do końca. Co gorsza, w rezultacie podwyżek zapewne znów wzrosną ceny w detalu. Dotyczy to niemal wszystkich klientów TSMC poza jednym. TSCM nie chce uderzyć w swojego głównego klienta - Apple. Według analityka ds. półprzewodników Lu Xingzhi, zamówienia firmy z Cupertino stanowią ponad jedną piątą przychodów TSMC, co wyjaśnia, dlaczego ceny wzrosły tylko o 3%, podczas gdy inni klienci płacą nawet o 20% więcej. 

TSMC podniosło ceny produkcji półprzewodników nawet o 20%, co może wywołać wzrost cen produktów m.in. AMD. Firmą, której właściwie nie dotknęły podwyżki, jest Apple.

Faworyzowanie Apple nie jest zbyt zaskakujące. Według doniesień amerykańska firma zamówiła ponad 100 milionów chipów A15 Bionic w TSMC, co ma zapewnić dostępność smartfonów iPhone 13 na rynku, bez problemów, które nękają niemal całą elektronikę. Intel i Apple mają jako pierwsi skorzystać z masowej produkcji procesu 3 nm od TSMC, jednak co ciekawe, w tym przypadku to podobno Intel zarezerwował większość zasobów produkcyjnych.

Nie wiadomo, czy podwyżka o 3% odbije się na końcowych cenach nadchodzących urządzeń iPhone 13MacBook Pro M1X, jednak widząc obecne trendy cenowe, może to być dobry pretekst dla Apple, by również podbić cenę. Z drugiej strony, niższy koszt produkcji niż u konkurencji, może dać Apple przewagę sprzedażową. O wszystkim zapewne dowiemy się w nadchodzących tygodniach.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC podonosi ceny nawet o 20% wszystkim oprócz... Apple. Ceny iPhone'ów nie wzrosną?

 0