Ubuntu do pobrania na Windows 10 ze sklepu Microsoftu

Ubuntu do pobrania na Windows 10 ze sklepu Microsoftu

Często zestawiane przeciwko sobie, systemy Linux i Windows jednak mogą ze sobą współistnieć. Jedna z dystrybucji tego pierwszego OS-a właśnie trafiła do sklepu Windows Store.

Od teraz na Windows 10 możemy pobrać Ubuntu, co było wcześniej zapowiedziane na konferencji Build 2017. System możemy uruchomić w odizolowanej "piaskownicy" równolegle z Windowsem 10, a za jego pomocą możemy między innymi dokonać osobnej, pełnoprawnej instalacji, czy też uzyskać dostęp do plików i urządzeń peryferyjnych wykrywanych przez OS-a Microsoftu. Aby dokonać instalacji Ubuntu na Windows 10 należy przejść do Panelu Sterowania (jego starszą, klasyczną wersję) i wybrać Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows po czym następnie musimy zaznaczyć opcję Podsystem Windows dla systemu Linux. Dzięki temu Ubuntu po instalacji i restarcie komputera będzie mogło działać. Należy tutaj zaznaczyć, że Ubuntu oferowane w ten sposób nie jest kompletnym systemem operacyjnym, lecz działa na nim wiersz poleceń. Mimo wszystko istnieją pewne sztuczki na to, by korzystać nań z graficznych aplikacji.

W momencie publikacji Ubuntu może nie być jeszcze oficjalnie dostępne na Windows Store - istnieje szansa, że ujrzymy komunikat o tym, że mogą z niego skorzystać członkowie Windows Insider Program, ale wkrótce powinno się to zmienić...

Nie są to jedyne dystrybucje popularnego systemu operacyjnego open-source, która mają być udostępnione na Windows Store. W niedalekiej przyszłości zagoszczą tam także SUSE i Fedora. Dokładne daty wprowadzenia ich do sklepu Microsoftu nie są znane, ale wsparcie giganta Redmond dla Linuxa to krok drastycznie odbiegający od poprzedniej polityki firmy. Poprzednio Microsoftowi zależało na zmaksymalizowaniu sprzedaży Windowsów, a teraz konsekwentnie na każdym polu najważniejsza jest inkluzywność własnych produktów na wszelkich możliwych konkurencyjnych urządzeniach / usługach. Być może amerykańska korporacja liczy na to, że deweloperzy czy firmowi informatycy będą chętniej korzystać z rozwiązań cloud computingu Microsoftu wiedząc, że w każdej chwili pod ręką mogą mieć dostęp do znanych i sprawdzonych przez nich linuksowych komend.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ubuntu do pobrania na Windows 10 ze sklepu Microsoftu

 0