USA po raz pierwszy liderem wydobycia kryptowalut. Drugie miejsce może zaskakiwać

USA po raz pierwszy liderem wydobycia kryptowalut. Drugie miejsce może zaskakiwać

Po raz pierwszy Stany Zjednoczone wyprzedziły Chiny, stając się światowym liderem w wydobywaniu kryptowalut. Nie jest to jednak efektem wzrostu wydobycia w USA, a wprowadzonych przez Chiny ograniczeń, co sprawiło, że firmy musiały przenieść się do bardziej przyjaznych górnikom lokalizacji.

Chiny dotąd były świetnym miejscem do wydobywania kryptowalut głównie ze względu na tańszą energię elektryczną. Jeszcze w 2019 roku Chiny miały 75% udziału w światowym wydobyciu, obecnie jednak niechęć chińskiego rządu do kryptowalut i represje spowodowała, że górnicy musieli zamknąć swoją działalność. Obecnie wszelkie transakcje kryptograficzne w Chinach są nielegalne. Według danych opublikowanych przez Cambridge Centre for Alternative Finance , nowe represje spowodowały spadek udziału Chin o 60% w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Teraz wynosi zero.

USA po raz pierwszy wskoczyły na pozycję lidera w wydobyciu kryptowalut z udziałem 35,4%. Drugie miejsce zajmuje Kazachstan. Jest to efekt całkowitego zakazu operacji kryptograficznych w Chinach, które do niedawna były domem dla największej na świecie ilości koparek.

Spadek Chin w rankingu oznacza jednak wzrost innych krajów. Udział USA w globalnym hashrate BTC wzrósł z 17% w kwietniu do 35,4% udziału w lipcu, co pozwoliło wspiąć się na szczyt tabeli. Drugie miejsce zajmuje Kazachstan, który wzrósł z 8% do 18%, podczas gdy trzecia Rosja generuje 11%, wzrastając z 6,8% trzy miesiące wcześniej. Kanada jest czwarta z 9,6% udziałem, osiągając zaledwie 3% w kwietniu.

Migracja koparek kryptowalut z Chin zaowocowała zwiększonym zapotrzebowaniem na energię w innych krajach. Pojedyncza transakcja Bitcoin, w tym zasoby potrzebne do wydobycia monety i weryfikacji transakcji, może wynieść nawet 1700 kilowatogodzin (kWh). Jedna z firm wydobywczych kupiła elektrownię w Pensylwanii, która produkuje wystarczającą ilość energii dla 1800 koparek Bitcoin, a docelowo planowane jest zapewnienie zasilania dla 20000 koparek do 2022 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA po raz pierwszy liderem wydobycia kryptowalut. Drugie miejsce może zaskakiwać

 0