Użytkownicy Reddita domagają się wprowadzenia... cenzury w sprawie COVID-19 i zapowiadają protest

Użytkownicy Reddita domagają się wprowadzenia... cenzury w sprawie COVID-19 i zapowiadają protest

W zeszłym tygodniu ponad 1000 subredditów opublikowało prośbę do Reddita o rozpoczęcie walki z dezinformacją na temat COVID-19, wprowadzenia cenzury i zamknięcia niektórych działów. Wiele for przeszło na tryb prywatny, a kolejni zapowiadają zrobić to samo w tym tygodniu. 

Wszystko zaczęło się, gdy subreddit VaxxHappened opublikował długie oświadczenie wzywające Reddit do oczyszczenia platformy z fałszywych informacji dotyczących szczepionek, masek i wirusa. W oświadczeniu stwierdzono, że pomimo obietnic Reddita "nie zrobiono nic istotnego poza poddaniem kwarantannie średniej wielkości subreddita, co jedynie nieznacznie zmniejsza ruch i niewiele robi, aby zatrzymać dezinformację. Potrzebne jest bardziej aktywne zaangażowanie w zapobieganie rozprzestrzenianiu się dezinformacji, która utrzymuje nas w pandemii, która w tym momencie jest całkowicie możliwa do opanowania. Głównym problemem związanym ze zorganizowaną kampanią dezinformacyjną jest to, że takie przesłanie nabiera aury legitymizacji dzięki samej ilości powtórzeń". Reddit odmówił, przez co ogromna ilość społeczności ogłasza protest, zamykając swoje fora. Ograniczeniom poddano jedynie subreddit No New Normal.

Na Reddicie obserwujemy ciekawy zwrot akcji. Platforma, która często oskarżana byłą o cenzurę, nie chce wprowadzić moderacji treści, choć domaga się tego społeczność. Chodzi o dyskusje na temat COVID-19 i szczepionek.

W odpowiedzi opublikowanej przez dyrektora naczelnego Steve'a Huffmana, firma zapewnia, że wierzy w szczepionki i maski i dodaje, że zapewnia niezawodne zasoby związane z COVID, aby pomóc administratorom, moderatorom i użytkownikom. Jednak w dużej mierze woli pozwolić użytkownikom na samodzielne wnioski. "Reddit to miejsce otwartej i autentycznej dyskusji i debaty. Obejmuje to rozmowy, które kwestionują lub nie zgadzają się z powszechnym konsensusem. Będziemy nadal reagować na treści i użytkowników, którzy naruszają nasze zasady, oraz zapewniać użytkownikom wiarygodne zasoby podczas przeglądania społeczności, które mogą wymagać dodatkowej analizy".

"Jeśli chodzi konkretnie o COVID-19, to, co wiemy i jakie są obecne najlepsze praktyki z autorytatywnych źródeł, takich jak CDC, stale ewoluują wraz z nowymi odkryciami. Biorąc pod uwagę szybki stan zmian, uważamy, że najlepiej jest umożliwić społecznościom angażowanie się w debatę i sprzeciw, a także łączenie się z CDC tam, gdzie jest to właściwe". - dodał przedstawiciel Reddita.

"To oświadczenie administratorów jest obłudne, nieuczciwe i fałszywie przedstawia sytuację na ich stronie" - napisali przedstawiciele VaxxHappened, nieoficjalnie dodając, że Reddit pokazał im środkowy palec. "Przedstawiają dezinformację jako po prostu dyskusję, która krytykuje opinię większości, podczas gdy jest to znacznie więcej: jest to dyskusja, która aktywnie odradza rządowe wytyczne, sugerując podążanie za niepotwierdzonymi badaniami i anegdotycznymi dowodami".

Masowe przełączenie subredditów na tryb prywatny ma nastąpić w czwartek, ale dziesiątki społeczności już przystąpiły do akcji. Na liście znajdują się nawet fora z milionami subskrybentów i wciąż dołączają kolejne. Największe z nich, z ponad milionową społecznością to:

 • r/futurology
 • r/tifu
 • r/childfree
 • r/Holup
 • r/insanepeoplefacebook
 • r/instant_regret
 • r/perfectlycutscreams
 • r/PokemonGo
 • r/quityourbullshit
 • r/shittylifeprotips
 • r/somethingimade

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy Reddita domagają się wprowadzenia... cenzury w sprawie COVID-19 i zapowiadają protest

 0