Valve oficjalnie umożliwia instalację Windowsa 11 na Steam Deck

Valve oficjalnie umożliwia instalację Windowsa 11 na Steam Deck

Steam Deck miał już oficjalną premierę, ale kupienie tego sprzętu to nadal nie lada sztuka i niestety nic nie wskazuje na to, by miało być lepiej. Urządzenie do grania Valve domyślnie posiada zainstalowany system operacyjny SteamOS 3.0 (oparty na Arch Linux), lecz teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować Windowsa 11.

Steam Deck domyślnie korzysta ze SteamOS 3.0 (opartego na Arch Linux). Jest to oprogramowanie bazujące na środowisku graficznym KDE Plasma, a do plusów systemu można zaliczyć m.in. oszczędność graficzną oraz to, że dostosowano go pod Steama i samego Steam Decka. Valve dość często publikuje także nowe aktualizacje - w ostatnim czasie aż trzy, z czego jedna w formie bety pozostaje o tyle kluczowa, ponieważ oficjalnie umożliwia instalację innego systemu operacyjnego, a dokładniej Windowsa 11. Taki zabieg jest realny dzięki dodaniu obsługi fTPM przez układ AMD konieczny do implementacji najnowszego OS-a Microsoftu. Zapewne przytoczona zmiana ucieszy nie jedną osobę, która nie chciała korzystać ze SteamOS 3.0.

Steam Deck oficjalnie umożliwia instalację Windowsa 11.

Valve oficjalnie wprowadza obsługę Windowsa 11 na Steam Deck

Z drugiej strony należy pamiętać, iż aktualizacja, która pozwala na instalację jedenastki jest w niestabilnej formie, więc nie wszystko może działać poprawnie i istnieje ryzyko wystąpienia różnych błędów. Jeżeli komuś to przeszkadza musi zaczekać na premierę stabilnego wydania. Chodzi głównie o sterowniki i ewentualne kłopoty z dźwiękiem. Aby Windows 11 bez trudu działał na danym sprzęcie ten musi mieć moduł TPM 2.0, z kolei decyzja producenta z Redmond początkowo zszokowała użytkowników zwłaszcza tych korzystających ze starszych procesorów.

Steam Deck dostał 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor w architekturze Zen 2 o częstotliwości 2,4-3,5 GHz (nawet 448 gigaflopów FP32), zaś GPU 8 zawiera jednostek obliczeniowych w architekturze RDNA 2 o częstotliwości 1-1,6 GHz (nawet 1,6 teraflopa FP32). Urządzenie ma ponadto 16 GB zintegrowanej pamięci RAM typu LPDDR5 (cztery kanały 32-bitowe, 5500 MT/s). Do tego 64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1) wbudowanej pamięci lub 256-512 GB dysk SSD NVMe. Steam Deck kosztuje od 1899 do 3099 złotych (zależnie od wersji). Niestety na dostawę trzeba czekać nawet do października 2022 roku lub nawet dłużej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Valve oficjalnie umożliwia instalację Windowsa 11 na Steam Deck

 0