Chłodzenie do Intel Alder Lake wyje jak potępieniec? Owiń je... papierem

Chłodzenie do Intel Alder Lake wyje jak potępieniec? Owiń je... papierem

A gdyby tak okleić radiator paskiem papieru? Pewien modder postanowił tanio zmodyfikować oryginalne chłodzenie Intel Alder Lake, zauważalni ograniczając poziom generowanego hałasu.

Radiatory dodawane w zestawie do procesorów bardzo często nie grzeszą kulturą pracy. Nie ma się co dziwić, bo są to proste konstrukcje, mające spełniać podstawowe wymagania - schłodzić procesor, by nie uległ awarii, a kwestie takie jak hałas schodzą tutaj na drugi plan. Do procesorów Alder Lake dołączane są dwie wersje zestawów chłodzenia: Intel Laminar RM1 i Laminar RH1. Oba warianty skutecznie schładzają umieszczone pod nimi jednostki, jednak tylko RH1 zachowuje przy tym przyzwoity poziom głośności. Niestety dla użytkowników większy i cichszy zestaw dołączany jest do procesorów i9-12900 / i9-12900F.

Nożyczki, kartka papieru i taśma klejąca - tyle potrzeba, żeby obniżyć poziom hałasu oryginalnego chłodzenia Intel Alder Lake o 6 dB.

Posiadacze zwykłego Laminar RM1 mogą udać się do sklepu i kupić coś lepszego - a wybór jest ogromny, od budżetowych SilentiumPC do topowych Noctua, z całą rzeszą firm pokroju Thermaltake, BeQuiet, czy Zalman pomiędzy. Jeśli jednak zestaw PC ma pozostać budżetowy i nie potrzeba nic więcej ponad boxowy radiator, to można pokusić się o dość prostą modyfikację. Nie wpływa ona w żaden sposób na temperatury, także nie spodziewajcie się, że z RH1 posłuży do podkręcania, ale będzie zdecydowanie cichszy.

Modder Patrick Bene zauważył na swoim blogu, że cooler RH1 dołączony do procesorów i9-12900 / i9-12900F 12. generacji ma wokół siebie niebieską osłonę, w przeciwieństwie do RM1 dostarczanego z wersjami procesorów i7, i5 oraz i3 Alder Lake bez oznaczenia K. Postanowił więc sprawdzić, co się stanie, jeśli doda cylindryczny kawałek papieru do swojego standardowego chłodzenia dla procesora i5.

Modder eksperymentował z różnymi wysokościami osłon i dodanie 25 mm paska papieru zredukowało najbardziej poziom hałasu, jednak wpłynęło również na temperaturę - maksymalna osiągana przez procesor temperatura była wyższa o 5oC niż przy rozwiązaniu fabrycznym. Dodanie kolejnej osłony o wysokości 1 cm nie wpływało już tak na temperaturę, choć wciąż była wyższa o 2oC. Złotym środkiem okazała się osłona o wysokości 4,3 cm - temperatury nie wzrastały, a poziom hałasu obniżył się o 6 dB. Negatywnym efektem takich modyfikacji jest jednak nieco zmniejszony przepływ powietrza wokół pamięci RAM. Jeśli więc posiadacie oryginalne chłodzenie Intela i jest ono za głośne, to nożyczki w dłoń...!

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chłodzenie do Intel Alder Lake wyje jak potępieniec? Owiń je... papierem

 0