W pierwszym kwartale 2021 r. w ręce kopaczy trafiło 700 000 kart graficznych

W pierwszym kwartale 2021 r. w ręce kopaczy trafiło 700 000 kart graficznych

W nowym raporcie Jon Peddie Research rzuca więcej światła na temat wpływu kopania kryptowalut na sprzedaż kart graficznych na początku tego roku. Nie trzeba dodawać, że AMD, NVIDIA i ich partnerzy od praktycznie od 10 miesięcy mają nieustanne żniwa i bardzo mocno zyskali na wysokim popycie na najlepsze karty graficzne. Firma konsultingowa oszacowała, że ​​25% kart graficznych wysłanych w pierwszym kwartale 2021 r. trafiło w ręce kopaczy kryptowalut i spekulantów. To około 700 000 kart graficznych do gier z górnej i średniej półki. W kategoriach pieniężnych patrzymy na ogromną sumę w granicach 500 milionów dolarów. Jon Peddie Research, które śledził dostawy producentów od 1985 roku, zauważył znaczny spadek wskaźnika dołączania samodzielnych kart graficznych do komputerów. Firma zaobserwowała, że ​​wskaźnik ten najpierw spadł do 25%, po czym w końcu wrócił do 50%. 

W nowym raporcie Jon Peddie Research rzuca więcej światła na temat wpływu kopania kryptowalut na sprzedaż kart graficznych na początku tego roku.

W pierwszym kwartale 2021 r. w ręce kopaczy trafiło 700 000 kart graficznych

Firma przyjęła założenie, że poważni górnicy kryptowalut mają swoje dedykowane konfiguracje i kupują karty graficzne. Z drugiej strony są też okazjonalni górnicy, którzy mogą zainwestować w kompletny system tylko do kopania kryptowaluty. Firma przyznała, że ​​jej model prognostyczny nie jest tak precyzyjny jak wcześniej ze względu na brak komponentów. Byliśmy już świadkami działalności skalperów i górników, którzy wykorzystują boty do kupowania kart graficznych przed wrzuceniem ich na eBay. Kopacze kryptowalut nie są jedynym powodem drastycznego wzrostu cen kart graficznych. Pandemia również odegrała dużą rolę w tej sytuacji, ponieważ zmusiła wiele fabryk do tymczasowego zamknięcia i przerwania łańcuchów dostaw. Wiadomo, że komponenty kart graficznych, takie jak układy pamięci GDDR6, regulatory napięcia, kondensatory i inne części, również podrożały od początku pandemii. Jon Peddie Research szacuje wzrost nawet o 70% na początku roku.

NVIDIA ogranicza podaż RTX 2060 i przerzuca zasoby do produkcji RTX 30. Prognozy są optymistyczne

AMD i NVIDIA mają różne stanowiska wobec kopania kryptowalut. Czerwoni nie mają żadnych problemów z kopaniem na kartach graficznych RDNA 2 (Big Navi). Z drugiej strony NVIDIA uruchomiła linię Cryptocurrency Mining Processor (CMP), która jest dedykowana do kopania Ethereum i kryptowalut, a jednocześnie wdrożyła ogranicznik anty-mining na większości swoich kart graficznych GeForce RTX 30 (Ampere). RTX 3060, RTX 3070 Ti i RTX 3080 Ti zostały wprowadzone na rynek z ogranicznikiem hashrate, podczas gdy RTX 3060 Ti, RTX 3070 i RTX 3080 są wycofywane i zastępowane wariantami LHR (Lite Hash Rate). Pomimo wysiłków obu producentów – lub braku wysiłków w przypadku AMD – karty graficzne pozostają wszędzie wyprzedane. Niewielkie zapasy sprzedawane są w absurdalnych cenach, a rynek wtórny jest jeszcze gorszy, ponieważ procesory graficzne Ampere i Big Navi sprzedają się od 2x do 3,5x więcej niż sugerowana cena detaliczna. Mówiąc najprościej, to zły moment na zakup karty graficznej (do gier).

Pokaż / Dodaj komentarze do: W pierwszym kwartale 2021 r. w ręce kopaczy trafiło 700 000 kart graficznych

 0