Rosja może spodziewać się niedoborów mikroprocesorów w związku ze wzmożonym zapotrzebowaniem na krajowe karty płatnicze. Problem mogą rozwiązać Chiny.
Sankcje nałożone na Rosję zwiększyły popyt na karty bankowe systemu płatniczego Mir, co z kolei przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na mikroprocesory, których w kraju może zabraknąć. Rosja zwróciła się więc o pomoc do jednego z krajów, które nie nałożyły sankcji i nie odcięły się od Putina - Chin. Oleg Tiszakow, członek zarządu Narodowego Systemu Płatności Kartą (NSPK), ujawnił, że w Rosji spodziewane są niedobory mikrochipów, co ma związek z ograniczeniem produkcji w Azji w związku z pandemią koronawirusa oraz sankcjami, czyli zawieszeniem dostaw z Europy.
Karty płatnicze Mir oraz alternatywny dla Visa i MasterCard chiński system UnionPay pozwalają obejść część sankcji. Chiny pomogą również z niedoborami mikroprocesorów.
Rosja szuka alternatywnych dostawców i według Tiszakowa udało się takich znaleźć w Chinach. Obecnie trwa proces certyfikacji. Największe rosyjskie banki nie mają już dostępu do systemu SWIFT, a Visa i Mastercard nie obsługują rosyjskich kont poza granicami. Szacuje się, że w obiegu jest obecnie około 116 mln kart Mir, a liczba ta będzie szybko wzrastać w związku ze zwiększonym popytem karty krajowe.
Rosja współpracuje również z chińskim systemem płatności UnionPay, który umożliwia Rosjanom płatności poza granicami kraju, bez udziału Visa i MasterCard. Karty Mir są akceptowane przez niektóre banki w Turcji, Wietnamie, Armenii, Uzbekistanie, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie oraz w separatystycznych regionach Gruzji - Osetii Południowej i Abchazji.
Zobacz także:
- Korzystasz z tej przeglądarki internetowej? Nie zainstalujesz Windowsa 11
- Intel Arc A350M przetestowany. Wydajność w 3DMarku na poziomie GeForce'a GTX 1650
- AMD Radeon RX 7950 XT - poznaliśmy nieoficjalną specyfikację. Przecieki wskazują na 32 GB pamięci
Pokaż / Dodaj komentarze do: W Rosji zabraknie chipów do kart płatniczych. Pomogą chińscy producenci