Wasze obecne dyski SSD mogą nie wspierać AMD Smart Access Storage

Wasze obecne dyski SSD mogą nie wspierać AMD Smart Access Storage

AMD zapowiedziało na Computex 2022 swoją technologię SmartAccess Storage (SAS). Ta stanowić ma swoiste połączenie jej autorskiego rozwiązania Smart Access Memory (SAM) z DirectStorage firmy Microsoft, a jej zadaniem jest odciążyć dekompresję zasobów bezpośrednio na GPU, zamiast używać do tego celu CPU. Wszystko to powinno umożliwić zauważalną poprawę czasu ładowania gier, w szczególności w porównaniu z tradycyjnymi interfejsami API pamięci masowej Win32.

AMD nie podało na konferencji Computex, w jaki sposób zamierza połączyć obie te technologie, ale w wywiadzie dla PCWorld Frank Azor, główny architekt rozwiązań gamingowych i marketingu AMD, zdradził więcej szczegółów na ten temat. Według Azora, Smart Access Storage, które jest w zasadzie nazwą AMD na PCIe Resizable Bar (ReBar), udostępnia cały bufor VRAM karty graficznej na potrzeby DirectStorage i dekompresji zasobów, ale bez Smart Access Storage można adresować i transferować tylko 256 MB pamięci VRAM. Nowe rozwiązanie powinno sprawić, że pamięć SmartAccess Storage będzie znacznie szybsza niż DirectStorage. Oznacza to jednak również, że SAS nie będzie obsługiwana na wszystkich kartach graficznych Radeon.

Nie wszystkie dyski NVMe (nawet PCIe 4.0 i 5.0) będą wspierać technologię AMD Smart Access Storage. 

Wasze obecne dyski SSD mogą nie wspierać AMD Smart Access Storage

Co więcej, Azor zapytany o minimalne wymagania dla SAS, ujawnił, że ​​nie wszystkie dyski NVMe (PCIe) będą certyfikowane pod kątem tej technologii i że zakwalifikowane modele będą musiały spełniać określone wymagania dotyczące wydajności określone przez AMD, nawet jeśli są to najnowsze dyski SSD PCIe 5.0. „Mamy więc listę autoryzowanych dostawców podzespołów, które obecnie opracowujemy z użyciem dysków i kontrolerów NVMe, spełniających nasze wymagania dotyczące wydajności związane ze SmartAccess Storage. Tylko dlatego, że macie dyski PCIe Gen4 lub nadchodzące dyski Gen5... nie oznacza, że będą w stanie nadążyć za wymaganiami dotyczącymi wydajności i możliwościami SmartAccess Storage” - powiedział przedstawiciel AMD.

DirectStorage, które stanowi podstawę dla SAS, nie ma takich wymagań. Według Microsoftu każdy dysk NVMe (PCIe Gen3 lub nowszy) i GPU obsługujące Shader Model 6.0 w ramach DirectX12 będzie w stanie obsłużyć tę technologię. 

Warto też dodać, że choć AMD wypuściło właśnie na rynek SmartAccess Storage, jego rywal z zielonej drużyny, NVIDIA, od jakiegoś czasu ma RTX IO, które zadebiutowało w 2020 roku wraz z kartami GeForce RTX 3000. Jednak dotychczas nie potwierdzono, czy RTX IO korzysta z PCIe Resizable BAR, czy też nie. Rozwiązanie Czerwonych ma być jednak bardziej zaawansowane. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wasze obecne dyski SSD mogą nie wspierać AMD Smart Access Storage

 0