Wikipedia nie poddaje się rosyjskim nakazom i składa odwołanie

Wikipedia nie poddaje się rosyjskim nakazom i składa odwołanie

Fundacja Wikimedia zakwestionowała orzeczenie rosyjskiego sądu, który stwierdził, że Wikipedia za sprawą artykułów o inwazji Rosji na Ukrainę naruszyła przepisy dotyczące dezinformacji.

Za wniesienie sprawy do sądu odpowiada organ regulacyjny Roskomnadzor, a podstawę stanowiły przepisy uchwalone przez władze Rosji, które karzą za publikowanie informacji dotyczących prawdziwych wydarzeń w Ukrainie i nazywania całości wojną czy inwazją, a nie "operacją specjalną" jak wojnę określa Kreml. Sąd w Moskwie dwa miesiące temu ukarał Wikimedia Foundation, do której należy popularna internetowa encyklopedia Wikipedia grzywną w wysokości 5 milionów rubli (około 65 000 dolarów). Organizacja złożyła odwołanie w zeszłym tygodniu, argumentując, że artykuły zawierają "dobrze pozyskaną, zweryfikowaną wiedzę" i że Rosja nie ma jurysdykcji nad działającą globalnie Wikimedia Foundation.

Wikimedia Foundation złożyła odwołanie od wyroku rosyjskiego sądu, który ukarał fundację za artykuły publikowane w Wikipedii dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Władimir Putin i wojna w Ukrainie

Sprawa obejmowała siedem rosyjskojęzycznych artykułów opublikowanych w serwisie o inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, zbrodniach wojennych popełnianych przez wojska Władimira Putina w tym kraju, ostrzał Mariupola oraz masakrę cywilów w Buczy. "Ta decyzja sugeruje, że dobrze pozyskiwana, zweryfikowana wiedza, która jest niezgodna z rosyjskim stanowiskiem, oznacza dezinformację" - powiedział Stephen LaPorte, zastępca prawnika generalnego w Fundacji Wikimedia. LaPorte dodał też, iż "rząd celuje w informacje niezbędne dla życia ludzi w czasie kryzysu". Roskomnadzor w przeszłości żądał od Wikimedia Foundation usunięcia wybranych treści, ale wojna regulatora z Wikipedią – i innymi stronami internetowymi – nasiliła się po inwazji.

Warto wspomnieć, że artykułami publikowanymi w Wikipedii rozczarowany jest prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, który jakiś czas temu w rozmowie z Maximem Drevalem, dyrektorem generalnym Knowledge Society stwierdził, że "istnieje duże zapotrzebowanie na obiektywne, ważne i dogłębne informacje, dlatego nie można po prostu polegać na Wikipedii". "Znamy jakość tamtejszych informacji. Kiedy posiadasz zdolnych ludzi, którzy są profesjonalistami, których opiniom możesz zaufać, to jest to dużo warte" - dodał Putin.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wikipedia nie poddaje się rosyjskim nakazom i składa odwołanie

 0