Windows 11 notuje wzrost instalacji, ale nadal przegrywa z Windowsem 10

Windows 11 notuje wzrost instalacji, ale nadal przegrywa z Windowsem 10

W październiku minie rok od premiery Windowsa 11, który pomału zdobywa udziały w rynku systemów operacyjnych, ale następuje to w wolnym tempie, który raczej nie może zadowalać Microsoftu.

AdDuplex opublikował swój miesięczny raport dotyczący udziału poszczególnych wersji systemów operacyjnych Windows. Windows 11 utrzymuje wzrost, aczkolwiek następuje to w powolnym tempie, który raczej nie może w pełni satysfakcjonować Microsoftu. Jedenastka posiada 23,1% udziałów (19% wcześniej) zajmując trzecie miejsce na podium i przegrywając z Windows 10 M21U (21H1) - 23,9% oraz Windows 10 N21U (21H2), który pozostaje liderem i ma najwięcej udziałów wynoszących 38%. Starsze edycje dziesiątki odnotowały znaczący regres i tak 20H2 notuje 3,8% udziałów (6,1% w kwietniu bieżącego roku) a wersja Windows 10 2004 ma 5,2% (zamiast 6,5%).

Windows 11 zyskuje nowych użytkowników, ale proces ten przebiega w wolnym tempie, w efekcie najnowszy system zajmuje dopiero trzecie miejsce.

Windows 11

Patrząc na statystyki, można odnieść wrażenie, iż instalacja Windowsa 11 na nowych komputerach utknęła nieco w martwym punkcie, co może być spowodowane kontrowersyjnymi wymaganiami sprzętowymi, które są wyższe niż wymagania systemu Windows 10. Niektóre urządzenia nie mogą więc dokonać nawet darmowej przesiadki do jedenastki przy użyciu standardowych metod. Udział tej grupy będzie ograniczony, dopóki nie wymienią oni PC na nowszy. Dane dotyczące systemów Windows są gromadzone przez aplikację AdDuplex SDK v2 dostępną w Microsoft Store. Nie wiemy, ile dokładnie urządzeń zostało sprawdzonych pod kątem zastosowanego systemu operacyjnego.

By nie bazować wyłącznie na statystykach jednej firmy, warto przytoczyć dane Statcounter, z których wynika, że Windows 11 przegrał w czerwcu starcie z wysłużonym Windowsem 7, ten drugi miał 11,52% udziałów, natomiast najnowszy OS 10,96%. Pierwszą lokatę zajął Windows 10 - 73,46%. Oczywiście należy oczekiwać, iż z biegiem czasu jedenastka zyska kolejnych użytkowników i wyprzedzi swojego poprzednika. Z jakiej edycji Windowsa korzystacie? Przesiedliście się już na Windowsa 11?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 notuje wzrost instalacji, ale nadal przegrywa z Windowsem 10

 0