Windows 11 sprawia problemy? Aplikacje się zawieszają i nie działa tryb awaryjny? To wina "poprawek"

Windows 11 sprawia problemy? Aplikacje się zawieszają i nie działa tryb awaryjny? To wina "poprawek"

Jeśli Windows 11 stał się w ostatnich dniach niestabilny, to najprawdopodobniej posiadacie zainstalowaną opcjonalną aktualizację KB5012643, którą Microsoft wydał 25 kwietnia. Poprawka ta przynosi sporo drobnych usprawnień i tyle samo problemów.

Kwietniowa aktualizacja zbiorcza  KB5012643  wprowadza wiele drobnych zmian w systemie Windows 11, jednak firma Microsoft zgłasza, że ​​poprawka powoduje problemy w aplikacjach korzystających z platformy .Net Framework 3.5. Programy mogą po prostu przestać działać, cały czas zawieszać lub mogą odmówić natychmiastowego uruchomienia. Aktualizacja  KB5012643  jest dostępna tylko dla tych, którzy mają zainstalowany system operacyjny Windows 11 w wersji 21H2. Aplikacje sprawiające problemy korzystają natomiast z niektórych opcjonalnych składników w ramach .NET Framework 3.5, takich jak Windows Communication Foundation (WCF) lub Windows Workflow ( WWF).

Poprawka KB5012643 dla Windows 11 powoduje problemy z aplikacjami korzystającymi z NET Framework 3.5, a także psuje tryb awaryjny.

Jeśli niektóre aplikacje zaczęły się zawieszać, a na liście poprawek posiadacie KB5012643, najlepiej ją odinstalować ją w klasyczny sposób za pomocą ustawień Windows Update, gdzie znajduje się lista aktualizacji. Alternatywnie można spróbować włączyć  .NET Framework 3.5 w Panelu sterowania, a  także możesz użyć następujących poleceń wykonywanych z odpowiednimi uprawnieniami: 

  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

Aktualizacja  KB5012643  odpowiada nie tylko za niestabilność niektórych aplikacji, ale także w ciekawy sposób zepsuła tryb awaryjny systemu Windows. Jeśli uruchomimy w trybie awaryjnym komputer, który nie jest podłączony do sieci, prawdopodobnie powita nas migający ekran.  Według firmy Microsoft  "komponenty, które opierają się na explorer.exe, takie jak Eksplorator plików, menu Start i pasek zadań, mogą być dotknięte problemem i wyglądać niestabilnie".

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 sprawia problemy? Aplikacje się zawieszają i nie działa tryb awaryjny? To wina "poprawek"

 0