Windows 7 - aktualizacja do Windowsa 11 możliwa, ale pod pewnym warunkiem

Windows 7 - aktualizacja do Windowsa 11 możliwa, ale pod pewnym warunkiem

W czerwcu Microsoft oficjalnie zapowiedział swój nowy system operacyjny Windows 11, który będzie oferowany posiadaczom Windowsa 10 w ramach darmowej aktualizacji. Chociaż pojawiały się informacje o opcji darmowej przesiadki na oprogramowanie również dla posiadaczy Windowsa 7, to jednak brakuje tutaj dokładnych detali. W pewnym stopniu sytuację wyjaśnia Lenovo, które na swojej stronie internetowej w sekcji najczęściej zadawanych pytań dotyczących "jedenastki" zawarło wzmiankę, iż istnieje szansa aktualizacji na nadchodzący system dla użytkowników z kwalifikującym się sprzętem wyposażonym w Windowsa 7, ale jest pewien haczyk. Otóż w takiej sytuacji należy przeprowadzić czystą instalację. Wychodzi więc na to, że nie będzie się dało skorzystać z dedykowanego kreatora instalacji, bez utraty zapisanych plików lokalnych.

Przesiadka z Windowsa 7 na Windowsa 11 ma być realna, ale przy wymuszonej czystej instalacji.

Istnieje szansa migracji z "siódemki" do "dziesiątki" i dopiero potem zastosowanie aktualizacji do Windowsa 11, jednak jest z tym trochę zachodu i zapewne nie każdy chce decydować się na ów krok. Wedle dostępnej informacji Microsoft zamierza akceptować klucze licencyjne z Windowsa 7/8.1 w przypadku najnowszej edycji systemu operacyjnego i nie powinno być większego kłopotu z przesiadką. Z drugiej strony czysta instalacja Windowsa 11 także nie wszystkich przekonuje, zwłaszcza jeśli chcemy zachować swoje pliki na dysku i nie mamy opcji ich przeniesienia na zewnętrzny nośnik. Pytanie też ilu użytkowników podejmie decyzję o zamianie niewspieranego od przeszło roku Windowsa 7, skoro do tego kroku nie wszystkich zdołał przekonać nawet bardziej rozwinięty i regularnie wspierany Windows 10? Przypomnijmy - Win7 odpowiada za 15,,58% runku (statystyki StatCounter).

Warto wspomnieć, że niektórzy producenci płyt głównych zdradzili kompatybilne modele z Windowsem 11, które są w pełni zgodne z wymaganiami sprzętowymi systemu bez konieczności posiadania modułu TPM. Co ciekawe "jedenastka" działa na starszych smartfonach czego idealnym przykładem jest Lumia 950 XL, wewnątrz którego znajdziemy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 810 wspomagany przez 3 GB RAM + 32 domyślnej pamięci na dane. Płynność ze względu na podzespoły urządzenia pozostawia jednak do życzenia. Mimo wszystko wydaje się, że działa on lepiej niż "dziesiątka" na takim sprzęcie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 7 - aktualizacja do Windowsa 11 możliwa, ale pod pewnym warunkiem

 0