Wyciekły schematy zestawu gogli rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej Meta Project Cambria

Wyciekły schematy zestawu gogli rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej Meta Project Cambria

W  sieci pojawiły się zdjęcia przedstawiające projekt gogli Cambria, które chce wprowadzić na rynek Meta. To jak dotąd najbardziej szczegółowe informacje  na temat urządzenia.

Mark Zuckerberg już od dłuższego czasu mówi o nadchodzącym high-endowym zestawie VR od Meta. Gogle do rzeczywistości mieszanej zostały po raz pierwszy ujawnione w 2021 roku, kiedy były już w produkcji. Niedawno Zuckerberg pokazał nawet wersję demonstracyjną, ale projekt został ukryty przez zamazanie obrazu. Teraz wyciekły zdjęcia, które rzekomo są projektami CAD dla Projektu Cambria, dając nam wgląd w to, co znajdzie się w środku zestawu. Gogle zadebiutują w 2022 roku i jest to jak dotąd najbardziej szczegółowe spojrzenie na urządzenie, o ile oczywiście przeciek jest prawdziwy. 

Cambria wprowadzi soczewki typu Pancake na rynek konsumencki, zastępując  stosowane dotąd szklane soczewki Fresnela.

Zdjęcia zostały opublikowane przez YouTubera Brada Lyncha, który umieścił je na swojej stronie Patreon. Gogle wyglądają zupełnie jak na poprzednim zwiastunie opublikowanym przez Meta, co  uwiarygadnia wyciek. Najbardziej zauważalną zmianą w projekcie w porównaniu do Quest 2 jest mniejszy rozmiar. Przynajmniej część, która znajduje się na twarzy, wydaje się znacznie bardziej zwarta. To ulepszenie wynika z przejścia z soczewek Fresnela na soczewki typu Pancake, które maja być jednym z najważniejszych punktów Cambrii.

Całkowicie plastikowe soczewki nigdy wcześniej nie były prezentowane w urządzeniach konsumenckich i po raz pierwszy pojawią się wraz z Cambrią. Pozwalają na znacznie lżejszą i smuklejszą konstrukcję, ponieważ nie opierają się na szkle. Ponadto soczewki Fresnela wymagają pewnej przestrzeni między wyświetlaczem a soczewką, aby prawidłowo skupić obraz na oczach użytkownika. Dodaje to dodatkowej objętości i rozmiaru do zestawu. Soczewki Pancake można przesunąć znacznie bliżej wyświetlacza, dzięki czemu będzie on smuklejszy.

Analityk  Ming-Chi Kuo uważa, że Cambria będzie miała dwie dwuelementowe soczewki typu Pancake 2160 x 2160 (dwa soczewki na oko). To duże ulepszenie w stosunku do Quest 2, który wykorzystuje pojedynczą soczewkę Fresnela 1832 x 1920 na oko. Według Kuo wyświetlacz zostanie również zmodernizowany z LCD na mini-LED. Cambria nie będzie konkurować z Quest 2 jako urządzeniem do gier. Ponieważ Meta koncentruje się na metawersum, gogle będą przeznaczone do pracy, a nie do typowej zabawy. Zuckerberg powiedział nawet, że jednym z jego celów będzie eliminacja laptopa jako narzędzia, dzięki przejściu do rzeczywistości mieszanej. Analitycy sugerują, że Cambria będzie kosztować około 800 USD, czyli dwa razy więcej niż Quest 2.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły schematy zestawu gogli rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej Meta Project Cambria

 0