Wyciekły wymagania energetyczne procesorów Intel Raptor Lake-S

Wyciekły wymagania energetyczne procesorów Intel Raptor Lake-S

Procesory Alder Lake jeszcze nie zostały oficjalnie zaprezentowane, ale już docierają do nas konkretne informacje na temat ich następców, czyli serii Raptor Lake. Tym razem poznaliśmy kilka interesujących danych na temat limitów mocy 13. generacji procesorów Niebieskich.

Stopniowo dowiadujemy się coraz więcej o serii Raptor Lake. Ta po raz pierwszy pojawiła się na początku tego roku w harmonogramie Intela,  który wyciekł do sieci, gdzie ujawniono, że zostanie wydana w 2022 roku. Niedawno Intel przyznał się do Raptor Lake w oficjalnych dokumentach, chociaż nie podał żadnych szczegółów na temat chipów. Zbieranie informacji na temat tych CPU jest jak układanie puzzli na wczesnym etapie. Co zatem wiemy? Mówi się, że Raptor Lake jest ściśle powiązany z Alder Lake, ponieważ będzie również charakteryzował się architekturą hybrydową, łącząc wysokowydajne rdzenie z energooszczędnymi rdzeniami w jednym pakiecie. Nadchodzące chipsety z serii 600 dla Alder Lake będą również obsługiwać układy Raptor Lake, co potwierdzono w dokumentach Intela. 

Poznaliśmy kilka interesujących danych na temat limitów mocy 13. generacji procesorów Niebieskich.

Wyciekły wymagania energetyczne procesorów Intel Raptor Lake-S

Na początku tego miesiąca ktoś ujawnił wykres przedstawiający wymagania firmy Intel w zakresie zasilania procesorów stacjonarnych Alder Lake-S, podkreślając szynę 12V2, która będzie zasilać procesor. A jeśli wyciek jest prawdziwy, Alder Lake będzie miał wyższe wymagania energetyczne niż Rocket Lake i Comet Lake. Nie mamy bezpośrednich wartości porównawczych dla Raptor Lake. Jednak te dane skłoniły Igora Wallosseka z Igora's Lab do skontaktowania się ze swoimi źródłami w celu uzyskania dalszych informacji i był w stanie uzyskać interesujące szczegóły Rapor Lake przedstawiające wartości poziomu mocy L1, poziomu mocy L2 i poziomu mocy L4.

Wyciekły wymagania energetyczne procesorów Intel Raptor Lake-S

Wartość PL1 to wartość Thermal Design Power (TDP), którą zwykle kojarzy się z procesorem. Jest to rodzaj długoterminowej wartości zużycia energii przez procesor. PL2 jest wartością krótkoterminową, gdy tryb turbo tymczasowo zwiększa częstotliwość. A PL4 to limit mocy dla bardzo krótkich szczytów mocy, trwających nie dłużej niż 10 ms.

Wyciekły wymagania energetyczne procesorów Intel Raptor Lake-S

Pierwszy z wykresów podkreśla ograniczenia mocy procesorów Raptor Lake, które należą do kategorii wysokiej wydajności, czyli modeli TDP o mocy 125 W. Patrząc na liczby PL1 (lub TDP), to pozostają takie same dla Raptor Lake i Alder Lake. PL2 i PL4 jednak różnią się w stosunku do poprzednika. W przypadku Raptor Lake wartość PL2 wzrasta z 241 W do 253 W, ale tylko dla segmentu Performance (wartość podstawowa pozostaje niezmieniona). Tymczasem wartość PL4 spada z 359W do 314W. Powinniśmy jednak podkreślić, że nawet jeśli te wartości są prawdziwe na obecną chwilę, to mogą się zmienić do czasu, gdy Intel sfinalizuje projekt.

Wallossek opublikował również wartości dla Raptor Lake o mniejszej mocy w kategoriach 65W i 35W. W przypadku 65 W ponownie widzimy niewielki wzrost wartości PL2, podczas gdy wartość PL4 spada z 311 W do 277 W. Może to sugerować lepszą wydajność energetyczną, czego oczekiwać można po skoku generacyjnym. Podobna historia ma miejsce na poziomie 35 W, przynajmniej dla mocy PL4 — widzimy kolejną redukcję, tym razem ze 177 W do 152 W.

Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak to wszystko się potoczy i na co przekładają się te informacje w kategoriach rzeczywistych wskaźników. Wydaje się jednak, że Raptor Lake może być bardziej energooszczędny niż Alder Lake w obciążeniach wydajnościowych. Mamy nadzieję, że oznacza to również wyraźnie wyższe taktowania. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły wymagania energetyczne procesorów Intel Raptor Lake-S

 0