Alder Lake z wyraźnie wyższym poborem mocy niż Rocket Lake i Comet Lake

Alder Lake z wyraźnie wyższym poborem mocy niż Rocket Lake i Comet Lake

FCPOWERUP, chiński portal specjalizujący się w recenzjach zasilaczy, ujawnił rzekome wymagania dotyczące poziomu mocy dla układów Intel Alder Lake. Serwis cieszy się sporym zaufaniem, jeśli chodzi o tego typu przecieki i niedawno jako pierwszy opublikował schematy i zdjęcie niewydanego wówczas 12-pinowego złącza zasilania PCIe od NVIDII.

Tabele wydają się pochodzić z jednego z poufnych dokumentów Intela, który prawdopodobnie jest skierowany do dostawców zasilaczy. Informacje określają zalecenia dotyczące szyny 12V2, która zasila procesor. Co ciekawe, tabela zawiera specyfikacje procesorów 165W, 125W, 65W i 35W. Intel nie przeniósł ani Comet Lake, ani Rocket Lake do przestrzeni HEDT, więc możemy zignorować zalecenia dla 165 W. Co więcej, jest bardzo mało prawdopodobne, że Niebiescy skorzystają z architektury Alder Lake w segmencie HEDT. W każdym razie informacje należy traktować z odrobiną dystansu.

FCPOWERUP, chiński portal specjalizujący się w recenzjach zasilaczy, ujawnił rzekome wymagania dotyczące poziomu mocy dla układów Intel Alder Lake.

Alder Lake z wyraźnie wyższym poborem mocy niż Rocket Lake i Comet Lake

Ciągłe wartości prądu znamionowego jednostek Alder Lake 125 W, 65 W i 35 W są identyczne jak w przypadku Comet Lake i Rocket Lake, jednak szczytowe wartości prądu wykazują wzrost do 28% (w przybliżeniu między 50 W a 100 W). Szczytowy pobór mocy (Peak Current) odnosi się do maksymalnego poboru prądu, podczas gdy ciągły pobór mocy (Continuous Current) reprezentuje ilość prądu, który jest stale dostarczany do układu.

Intel Alder Lake S - w tym roku mamy otrzymać tylko modele z górnej półki i chipset Z690

Przejście z Rocket Lake do Alder Lake ujawnia o 15% wyższą zalecaną szczytową wydajność prądową na poziomie 125 W, 28% na poziomie 65 W i 24% na poziomie 35 W. Czas trwania zależy od PL4 procesora. Intel określa, że ​​12V2 powinien być w stanie dostarczyć szczytową moc wyjściową przez 10 milisekund. Ponownie należy podkreślić, że tylko szczytowe wartości mocy wzrosły, ponieważ wartości prądu ciągłego pozostały niezmienione. Ta informacja jest ważna dla producentów zasilaczy, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla nadchodzących układów Alder Lake.

Zasilacze o konstrukcji jednoszynowej dostarczają wszystko przez pojedynczą szynę 12 V. Problem tkwi w starszych zasilaczach wieloliniowych, w których szyny 12 V nadal są zgodne z limitem wyjściowym 20 A (240 VA). Domyślnie zabezpieczenie nadprądowe (OCP) jest ustawione na 30 A i aktywuje się przy obciążeniach powyżej 30A. FCPOWERUP zauważył, że konsumenci mogą być zmuszeni do dodania od 50 W do 100 W do swojego budżetu mocy, w zależności od dokładnego modelu procesora Alder Lake. Jeśli to możliwe, lepiej zdecydować się na konstrukcję z pojedynczą szyną zasilania, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że wystąpi problem z limitem 20 A na szynach 12 V.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Alder Lake z wyraźnie wyższym poborem mocy niż Rocket Lake i Comet Lake

 0