Intel Alder Lake S - w tym roku mamy otrzymać tylko modele z górnej półki i chipset Z690

Intel Alder Lake S - w tym roku mamy otrzymać tylko modele z górnej półki i chipset Z690

Jak twierdzi Igor Wallossek (ten przeważnie jest bardzo dobrze poinformowany), Intel planuje wprowadzić na rynek w czwartym kwartale tylko serię K (F) 12. generacji CPU, a reszta oferty Alder Lake pojawi się nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Intel podobno spieszy się z wprowadzeniem na rynek swoich produktów Alder Lake, czyli 12. generacji Core S i ich premiera nastąpi między 25 października a 19 listopada (wcześniejsze przecieki wskazywały konkretnie na 27 października). Nastąpi więc ona po wydarzeniu Intela Innovation, które zostało ogłoszone przez CEO Intela, Pata Gelsingera. Co więcej, mówi się, że Intel wprowadzi w tym roku tylko procesory z serii K i KF, a także chipset Z690 dla entuzjastów. Gigant z Santa Clara podobno planuje wypuścić resztę oferty Core 12. generacji i płyt głównych opartych na chipsetach H670, B660 i B610 na targach CES 2022. Już drugi raz słyszymy o opóźnionej premierze procesorów bez odblokowanego mnożnika. 

Intel, w ramach Alder Lake, wprowadzi w tym roku tylko procesory z serii K i KF, a także chipset Z690 dla entuzjastów.

Intel Alder Lake S - w tym roku mamy otrzymać tylko modele z górnej półki i chipset Z690

Ta plotka wydaje się pasować do informacji udostępnionych przez Moore’s Law is Dead blisko dwa miesiące temu. Pojawiły się doniesienia, że ​​producenci płyt głównych nie są chętni do wdrożenia nowego standardu Intel ATX 12V (szerzej pisaliśmy o tym wczoraj). Z najnowszych doniesień dowiadujemy się zaś, że Intel faktycznie sprzedaje chipy z serii 600 po niższej cenie, ale tylko wtedy, gdy producent płyt głównych chce je zastosować w wersji 12VO. Większość płyt głównych Z690 24V została już sfinalizowana, ale są plany wprowadzenia kilku podwariantów z obsługą ATX12VO.

Podczas wydarzenia Intel Accelerated firma potwierdziła, że ​​zmieni nazwę litografii 10 nm Enhanced SuperFin na Intel 7. Ta ma być używana przez konsumenckie procesory Alder Lake, a także Sapphire Rapids dla centrów danych. Spodziewać mamy się tu zwiększenia o 10 do 15% wydajności w watach, a Intel ujawnił, że poprawi także dystrybucję mocy, zoptymalizuje domieszkowanie źródła/drenu i zmniejszy opór na nowych tranzystorach. 

Wszystko idzie zgodnie z planem. AMD potwierdza premiery Zen 4 i RDNA 3 w 2022 roku

12. generacja procesorów Intel Core ma wymagać nowego gniazda LGA1700, a co za tym idzie nowych płyt głównych. Platformę prawdopodobnie wesprze również Raptor Lake-S, który jest następcą Alder Lake. Niestety, Intel nie zdradził, żadnych szczegółów na temat 14. generacji Core o nazwie kodowej „Meteor Lake”, która również może obsłużyć to gniazdo. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake S - w tym roku mamy otrzymać tylko modele z górnej półki i chipset Z690

 0