Wszystko idzie zgodnie z planem. AMD potwierdza premiery Zen 4 i RDNA 3 w 2022 roku

Wszystko idzie zgodnie z planem. AMD potwierdza premiery Zen 4 i RDNA 3 w 2022 roku

Dyrektor generalna i prezes AMD, dr Lisa Su, potwierdziła, że obie bardzo wyczekiwane przez graczy PC serie produktów Czerwonych są na dobrej drodze do wydania w 2022 r.

AMD spodziewa się, że niedobory komponentów utrzymają się przez cały 2021 r., ale perspektywy na 2022 r. wyglądają zdecydowanie lepiej. Oznacza to jednak, że karty graficzne Radeon RX 6000 jeszcze przez dłuższy czas sprzedawane będą po mocno zawyżonych cenach w stosunku do sugerowanych przez producenta. Tymczasem procesory Ryzen 5000 przeważnie można już kupić w sugerowanej cenie lub zbliżonej do takowej w większości regionów.

Dyrektor generalna i prezes AMD, dr Lisa Su, potwierdziła, że obie bardzo wyczekiwane  serie produktów Czerwonych są na dobrej drodze do wydania w 2022 r.

Architektura CPU Zen 4 ma zadebiutować w drugiej połowie 2022 roku. Ta ma zastąpić odświeżoną Zen 3+/Zen 3 3D V-Cache, która powinna mieć swoją premierę pod koniec tego roku. Procesory Zen 4 mają obejmować serię serwerowych procesorów EPYC 7004 o nazwie kodowej „Genoa”, procesory konsumenckie znane pod nazwą kodową „Raphael” i APU o nazwie kodowej „Phoenix”. Co ciekawe, spodziewamy się, że zarówno procesory konsumenckie Ryzen, jak i APU, będą oferować zintegrowaną grafikę RDNA 2. Przejście na Zen 4 będzie wymagało też nowej platformy, która ma obsługiwać pamięć DDR5. Podczas odzewu do inwestorów dr Lisa Su potwierdziła, że ​​produkty Zen 4 są na dobrej drodze do wydania w przyszłym roku.

„Jesteśmy na dobrej drodze do wprowadzenia produktów nowej generacji w 2022 r., w tym naszych procesorów Zen 4 zbudowanych w oparciu o wiodącą w branży technologię litograficzną 5 nm oraz naszych GPU RDNA 3” - powiedziała szefowa AMD.

W przeciwieństwie do Intela, który przedstawiał swoje plany z kilkuletnim wyprzedzeniem, AMD niechętnie dzieli się szczegółami na temat swojego kilkuletniego harmonogramu wydawniczego i architektur po Zen 4. AMD nie potwierdziło, które produkty poza Ryzenem otrzymają wsparcie ze strony 3D V-Cache.

Procesory AMD Ryzen 5000G zaczynają pojawiać się w sklepach. Jak wyglądają ceny? 

AMD nie potwierdziło publicznie daty premiery GPU RDNA 3, jednak ostatnie dwa tygodnie były pełne plotek na temat tych grafik. Oczekuje się, że AMD wprowadzi na rynek aż cztery procesory graficzne RDNA 3, w tym Navi 31 i 32 oparte o wielochipowy design oraz Navi 33 i 34, które mają być monolityczne. Te GPU nie pojawiły się jeszcze w aktualizacjach kernela Linuksa, dlatego nie znamy ich nazw kodowych.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wszystko idzie zgodnie z planem. AMD potwierdza premiery Zen 4 i RDNA 3 w 2022 roku

 0