Wzrost cen HDD i SSD w Azji. To nie wina waluty Chia, ale skalperów i producentów udających braki

Wzrost cen HDD i SSD w Azji. To nie wina waluty Chia, ale skalperów i producentów udających braki

Ostatnie doniesienia z Chin mówią, że górnicy kryptowalut masowo skupują dyski twarde i dyski SSD, aby wydobywać Chia, kryptowalutę, której handel rozpocznie się dopiero 3 maja. Sytuacja nie doprowadziła do globalnego niedoboru tych podzespołów, jednak nowe raporty z azjatyckich publikacji potwierdzają, że ceny dysków twardych poszybowały w górę, a producent dysków twardych Seagate potwierdził w swoich kwartalnych raportach finansowych, że widzi wzrost popytu związany z wydobyciem kryptowalut. Chiński serwis informacyjny Time Finance wszczął dochodzenie w centrum elektroniki w Zhongguancun (nazywanym "Chińską Doliną Krzemową") w Pekinie, aby przeprowadzić wywiady z niektórymi lokalnymi sprzedawcami dysków twardych. 

Ceny dysków HDD i SSD rosną w szybkim tempie w niektórych regionach Azji. Częściowo odpowiada za to Chia, ale głównym powodem są spekulanci i producenci, którzy mają idealną okazję do podniesienia cen, symulując niedobory.

Ceny dysków twardych w Chinach

Twardy dysk Wzrost ceny Aktualna cena Najniższa cena (1 tydzień temu)
Western Digital WD Gold 18 TB 40,4% 1231 $ 877 $
Seagate Exos X18 18TB 66,7% 1077 $ 646 $
Seagate SkyHawk AI 18 TB 39,4% 923 $ 662 $
Seagate Exos X16 16 TB 60, 6% 816 $ 508 $
Seagate IronWolf 16 TB 56,2% 814 $ 521 $
Ultrastar DC HC550 16 TB 30,3% 662 $ 508 $

Time Finance ujawnia, kto tak naprawdę stoi za podwyżkami cen. Okazało się, że poza zwiększonym popytem, za wzrost odpowiada niewielka grupa skalperów, która sprytnie gromadzi dyski twarde, aby podnieść ceny. Chiński kanał dystrybucji dysków twardych zaczyna się od producenta,jak Western Digital, czy Seagate. Dyski twarde przechodzą przez agenta, a następnie dystrybutora, zanim ostatecznie trafią do sprzedawcy. Kilka źródeł powiedziało Time Finance, że nie brakuje dysków twardych. Jednak to podobno agenci Seagate i Western Digital po prostu nie wysyłają zamówień. Inny sprzedawca twierdził, że Western Digital niedawno zorganizował spotkanie, na którym informował, że nie ma możliwości realizacji zamówień i musiał wycofać wiele produktów.

Chińczycy masowo wykupują HDD i SSD. Nowa kryptowaluta Chia wykorzystuje przestrzeń dyskową

Podobno część dobrze poinformowanych sprzedawców wiedziała o planowanym wzroście cen już miesiąc temu. Kupcy z pokaźnymi zasobami gotówki i bezpośrednim dostępem do agentów najwyraźniej skorzystali z okazji, aby zaopatrzyć się, gdy ceny były jeszcze niskie. Część górników kupiła po kilka dysków, by mieć rezerwy, ale poważni gracze poszli na całość i kupili tysiące dysków twardych do dalszej odsprzedaży. Pewien sprzedawca rzekomo zarobił 3 miliony juanów (~ 1746813 zł) w ciągu jednego dnia, kiedy ceny wzrosły. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wzrost cen HDD i SSD w Azji. To nie wina waluty Chia, ale skalperów i producentów udających braki

 0