Xbox Series S może stać się znacznie szybszy. Microsoft podobno szykuje odświeżoną wersję

Xbox Series S może stać się znacznie szybszy. Microsoft podobno szykuje odświeżoną wersję

Moore's Law Is Dead - znane i wiarygodne źródło przecieków twierdzi, że Microsoft planuje odświeżyć obie swoje  obecne konsole Xbox pod koniec przyszłego roku. Sprzęt może dostać mocniejsze podzespoły.

Według opublikowanego materiału, pierwszą konsolą, która otrzyma odświeżoną wersję, jest Xbox Series S. Konsola ma otrzymać APU AMD o wyższej specyfikacji, oparte na procesie technologicznym 6 nm. Przejście na TSMC 6N, który jest ulepszonym procesem 7 nm, może polepszyć produkcję, dzięki czemu APU napędzające konsolę może być mocniejsze. Obecna wersja konsoli Xbox Series S oferuje 20 jednostek obliczeniowych, ale aż 4 są wyłączone. Dzięki takiemu zabiegowi zachowany jest wysoki uzysk i nie ma dużych strat w przypadku wadliwych układów. Pozwala to na nieprzerwaną produkcję i dostawy konsol. Dzięki ulepszonemu procesowi Microsoft mógłby udostępnić pełne 24 jednostki obliczeniowe w APU Xbox Series S.

W przyszłym roku Microsoft podobno wyda ulepszoną wersję Xbox Series S. Konsola może otrzymać nową wersję APU, które będzie oferować wyższą moc obliczeniową.

Dzięki większej liczbie jednostek obliczeniowych i prawdopodobnie sporo wyższym taktowaniu konsola może być nawet o 50% szybsza, a przynajmniej tak twierdzi Moore's Law Is Dead. Nie wiadomo czy konsola będzie dalej korzystać z architektury Zen2, czy przejdzie na Zen3. Patrząc na działania AMD związane z Zen 3 (APU Rembrandt i układy Cezanne), jest dość prawdopodobne, że przyszłe Xboxy otrzymają aktualizację do nowej architektury.

Niestety, takie ulepszenia mają się odbić na cenie konsoli. Za wyższą wydajność trzeba będzie odpowiednio więcej zapłacić. Model z 2020 roku ma potanieć do 190-150 USD, jednak ulepszony Xbox Series S będzie kosztował o 50 USD więcej, czyli około 350 USD. Jest wysoce prawdopodobne, że oba modele będą przez pewien czas sprzedawane równocześnie. Xbox Series X również ma otrzymać odświeżoną wersję, jednak nie wcześniej niż w 2023 roku.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xbox Series S może stać się znacznie szybszy. Microsoft podobno szykuje odświeżoną wersję

 0