Xiaomi 12S Ultra ma otrzymać przełomowy aparat z 1-calowym sensorem opracowanym wspólnie z Sony

Xiaomi 12S Ultra ma otrzymać przełomowy aparat z 1-calowym sensorem opracowanym wspólnie z Sony

Rozmiar sensora to największy hamulcowy dla rozwoju możliwości fotograficznych w smartfonach. Nawet najbardziej wydajne aparaty w telefonach wykorzystują stosunkowo niewielkie matryce, a wysiłki mające na celu wprowadzenie większych sensorów w tym segmencie były niepraktyczne, niszowe lub nigdy tak naprawdę się nie zmaterializowały. Wygląda na to, że Xiaomi zamierza spróbować przełamać ten impas wraz ze swoim nadchodzącym flagowym modelem 12S Ultra.

Według wpisu na Weibo zauważonego przez Android Authority, telefon będzie wyposażony w 1-calowy sensor opracowany wspólnie z Sony. To około 1,7 razy większa powierzchnia niż sensor 1/1,33 cala w głównym module aparatu Samsung Galaxy S22 Ultra. Jest to również czujnik o tym samym rozmiarze, co w kompaktowym aparacie fotograficznym Sony Cyber-shot RX100 VII za 1300 USD.

Xiaomi 12S Ultra będzie wyposażone w 1-calowy sensor opracowany wspólnie z Sony. To około 1,7 razy większa powierzchnia niż w module aparatu Samsung Galaxy S22 Ultra.

Xiaomi 12S Ultra ma otrzymać przełomowy aparat z 1-calowym sensorem opracowanym wspólnie z Sony

To wielka sprawa, ponieważ nikt tak naprawdę nie był w stanie osiągnąć rozmiaru 1-calowego aparatu smartfona, w tym Sony. Co prawda jego Xperia Pro-I zawiera sensor tej wielkości, ale wykorzystuje tylko jego część. Większy czujnik, większe piksele i większa optyka zapewniłyby znaczne korzyści w zakresie jakości obrazu, zwłaszcza przy słabym oświetleniu, w porównaniu z mniejszymi, tradycyjnymi aparatami do smartfonów.

Xiaomi nie poprzestaje na sensorze: firma postanowiła skorzystać z pomocy Leica, choć to oczywiście nie pierwsza tego typu współpraca słynnego producenta aparatów. Co więcej, dotychczas współpraca producentów aparatów z producentami smartfonów przeważnie ograniczała się do umieszczenia logo tego pierwszego na telefonie i wielu marketingowych bzdur. Przynajmniej w tym przypadku Xiaomi wkłada wysiłek – i pieniądze – we wspólne opracowywanie nowego sprzętu. CEO Xiaomi, Lei Jun, mówi, że Xiaomi i Sony podzieliły koszty w wysokości 15 milionów dolarów na opracowanie nowego czujnika.

Xiaomi zapowiada, że zaprezentuje światu 12S Ultra 4 lipca, czyli w najbliższy poniedziałek. Wtedy zapewne poznamy więcej szczegółów. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi 12S Ultra ma otrzymać przełomowy aparat z 1-calowym sensorem opracowanym wspólnie z Sony

 0