Zabezpieczenia PlayStation 5 złamane, ale jest pewien haczyk

Zabezpieczenia PlayStation 5 złamane, ale jest pewien haczyk

Wygląda na to, że prawie dwa lata po wejściu PlayStation 5 do sprzedaży modderzy znaleźli sposób na złamanie zabezpieczeń konsoli, aczkolwiek z pewnymi istotnymi ograniczeniami. Jak zauważa IGN, modder znany jako SpecterDev ujawnił sposób na jailbreak, opisany jako eksperymentalny exploit kernela IPV6, który wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach WebKit.

Zdaje się, że jailbreak działa tylko na systemach PS5 z firmwarem w wersji 4.03 lub starszym. Jeśli więc aktualizowaliście konsolę na bieżąco lub zrobiliście to chociaż raz od października ubiegłego roku, prawdopodobnie nie będziecie w stanie wypróbować exploita. Nawet wtedy wydaje się, że próba zainstalowania jailbreaka działa tylko w ok. jednej trzeciej przypadków.

Zdaje się, że jailbreak działa tylko na systemach PS5 z firmwarem w wersji 4.03 lub starszym.

Jeśli chodzi o to, co można zrobić z jailbreakiem PS5, to podobno pozwala on na dostęp do menu debugowania systemu. Umożliwia także instalowanie gier spoza PlayStation Store, ale nie jest możliwe uruchamianie oprogramowania wgranego metodą sideloadingu.

Modder Lance McDonald postanowił samodzielnie sprawdzić jailbreak i był w stanie zainstalować demo PT z PS4, czyli słynny interaktywny zwiastun skasowanej gry Hideo Kojimy (Silent Hills). Tu warto dodać, że jednostki PS4 z zainstalowanym PT często pojawiają się na eBayu i sprzedawane są po zawyżonych cenach. Jednak McDonald nie był w stanie uruchomić gry. Exploit oferuje dostęp do odczytu/zapisu na PS5, obecnie nie ma jednak możliwości uruchamiania plików ładowanych spoza oficjalnych źródeł. Poza tym P.T. i tak nie jest wstecznie kompatybilny na PS5. Niemniej jest to dopiero początek i zapewne crackerzy liczą na to, że kolejne wersje pozwolą na więcej.

W obecnej sytuacji nie wydaje się prawdopodobne, by ten jailbreak zyskał szeroką popularność ze względu na jego ograniczenia i fakt, że Sony może zablokować konta modderów. Co więcej, istnieje ryzyko zbrickowania konsoli w czasie, gdy nadal nie jest łatwo ją kupić. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zabezpieczenia PlayStation 5 złamane, ale jest pewien haczyk

 0