Zbiorowe pozwy przeciw WD za sprzedaż wolnych dysków SMR bez informowania

Zbiorowe pozwy przeciw WD za sprzedaż wolnych dysków SMR bez informowania

W kwietniu w internecie zawrzało, gdy na jaw wyszło, że główni producenci dysków twardych, w tym Toshiba, Seagate i WD, wysyłają wolniejsze dyski twarde oparte na technologii SMR bez publicznego powiadomienia o tym fakcie konsumentów. Podczas gdy wszystkie trzy firmy przyznały się do tej praktyki po tym, jak szydło wyszło w worka, WD oberwało najbardziej, za wykorzystywanie tej technologii w swojej serii dysków RED przeznaczonych do systemów NAS i teraz musi stawić czoło pozwom grupowym, złożonym przez kancelarie prawne w USA i Kanadzie.Gdy firmy zostały przyłapane na wprowadzeniu po cichu technologii SMR w kilku modelach dysków twardych Toshiba, Seagate i WD spotkały się z powszechną krytyką za nie informowanie konsumentów o wykorzystaniu technologii, o której wiadomo, że negatywnie wpływa na wydajność, szczególnie w konfiguracjach NAS i RAID. Toshiba i Seagate nie sprzedawała kontrowersyjnych modeli, jako dysków NAS, dzięki czemu ich sprawa jest mniej kontrowersyjna. Seagate wyraźnie zaleca serię IronWolf / IronWolf Pro opartą na CMR dla użytkowników NAS.

Firma  musi stawić czoło budzącej grozę kancelarii Hattis & Lukacs, która ma na koncie ugody konsumenckie m.in. z McAfee, TracFone Wireless i Dell.

WD początkowo nie widziało żadnego problemu w swoich działaniach, a dopiero pod naporem klientów, opublikowano pełną listę napędów SMR sprzedawanych w całej rodzinie produktów HDD, w tym cztery napędy serii Red (2 TB, 3 TB, 4 TB, 6 TB), które są sprzedawane do systemów NAS. Tom's Hardware donosi, że WD zamienia dyski SMR na modele CMR niektórym klientom, których dotyczy problem, ale nie powstrzymało to Hattis Law (USA) i Top Class Action (Kanada) złożenia pozwów przeciwko firmie.  Obie kancelarie twierdzą, że WD wprowadzało w błąd klientów, potajemnie przechodząc na "gorszą" technologię SMR w swoich dyskach Red NAS. "Dyski twarde wykorzystujące SMR są szczególnie nieodpowiednie do zastosowań NAS i innych wdrożeniach RAID. Oskarżeni mieli tego świadomość przez cały czas" - można przeczytać w pozwie.  

WD, Seagate i Toshiba po cichu wciskają wolne dyski SMR jako NAS i desktop

WD się ugięło i udostępnia listę gorszych dysków z technologią SMR

Hattis Law mówi, że WD obniżyło jakość swoich dysków, aby "pozornie" obniżyć koszty, ale początkowo odmawiano ujawnienia tej zmiany. Pozew szczegółowo opisuje, w jaki sposób WD maskowało powolność swoich dysków RED NAS, wykorzystując technologię SMR zarządzaną przez dysk, która dramatycznie spowalnia wydajność i dławi dysk, gdy pamięć podręczna CMR zapełni się po ciągłych losowych zapisach. "Jest to szczególnie problematyczne i niebezpieczne, gdy dysk twardy został skonfigurowany w NAS jako część macierzy RAID. W takim przypadku dławiący się dysk twardy zgłasza "przekroczenia limitu czasu" lub utratę łączności z NAS. System logicznie zakłada, że ​​dysk twardy dysk uległ awarii, a następnie wyrzuca dysk z macierzy RAID, co może spowodować katastrofalną utratę danych" - mówi pozew.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zbiorowe pozwy przeciw WD za sprzedaż wolnych dysków SMR bez informowania

 0