Zen 4 Dense (Zen4D) może być odpowiedzią AMD na hybrydowe procesory Intela

Zen 4 Dense (Zen4D) może być odpowiedzią AMD na hybrydowe procesory Intela

Nowy przeciek na temat architektury Zen4 Dense może wyjaśnić, w jaki sposób AMD zamierza zająć się heterogenicznym przetwarzaniem danych w swoich procesorach nowej generacji.

Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że AMD opracowuje nowy rodzaj mikroarchitektury, znanej jako Zen4D (Dense), zaprojektowanej specjalnie do konkretnych obciążeń. Zgodnie z informacjami, jakie uzyskało Moore’s Law is Dead, które jako pierwsze podzieliło się szczegółami na temat nowego typu rdzenia Czerwonych, Zen4D będzie przeprojektowanym rdzeniem Zen4 ze zmniejszonym rozmiarem pamięci podręcznej i obniżonym taktowaniem w celu poprawienia wydajności energetycznej. Ze względu na mniejszą ilość pamięci podręcznej rdzeń Zen4D będzie też mniejszy, co pozwoliłoby AMD umieścić aż 16 rdzeni w każdym chiplecie, a tak przynajmniej twierdzi MLID w swoim najnowszym materiale wideo.

Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że AMD opracowuje nowy rodzaj mikroarchitektury, znanej jako Zen4D (Dense), zaprojektowanej specjalnie do konkretnych zastosowań.

Zen 4 Dense (Zen4D) może być odpowiedzią AMD na hybrydowe procesory Intela

Z plotek wynika, że zamiast opracowywać zupełnie nowy rodzaj mikroarchitektury, AMD zamierza przeprojektowywać swoje istniejące projekty w miarę ulepszania i zmniejszania procesów produkcyjnych. Nie da się ukryć, że zaoszczędziłoby to AMD wiele czasu i kosztów rozwoju. Byłoby to również inne podejście niż Intel, który projektuje dwie oddzielne mikroarchitektury dla swoich heterogenicznych procesorów, takich jak Lakefield, Alder Lake czy Raptor Lake.

MLID twierdzi, że pierwszym produktem, który mógłby zawierać Zen4D, jest Bergamo, 128-rdzeniowy procesor EPYC, o którym mówi się od kilku miesięcy. CPU miałoby mieć 8 chipletów z 16 rdzeniami Zen4D. Nie potwierdzono jeszcze, czy Zen4D obsługuje wielowątkowość (SMT). Włączając tę ​​technologię na „mniejszych/gęstszych” rdzeniach, AMD oferowałoby większą liczbę wątków niż rdzenie Gracemont Intela, które nie obsługują hiperwątkowości.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy raz, kiedy dowiadujemy się o Zen4D. Ten kryptonim pojawił się już w przecieku odnośnie Granite Ridge i Strix Point, czyli układach, które uważane są za serię desktopową i APU opartą głównie na architekturze Zen5. Wbrew pozorom, Zen4D nie byłby więc przeznaczony wyłącznie dla wysokiej klasy układów serwerowych i desktopowych, ale także dla stosunkowo energooszczędnych APU, w tym procesorów mobilnych.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zen 4 Dense (Zen4D) może być odpowiedzią AMD na hybrydowe procesory Intela

 0