Zeszlifowanie IHS w Ryzenach 7000 może obniżyć temperatury nawet o 10℃

Zeszlifowanie IHS w Ryzenach 7000 może obniżyć temperatury nawet o 10℃

AMD jest mocno krytykowane za wykorzystanie nietypowego projektu zintegrowanych rozpraszaczy ciepła (IHS) w swoich procesorach Zen 4. Temperatury układów Ryzen 7000 są naprawdę wysokie, nic więc dziwnego, że wiele osób próbuje znaleźć sposób na poprawę chłodzenia.

Jednym z rozwiązań jest całkowite usunięcie IHS, ale nieco mniej ryzykowną metodą jest zmniejszenie grubości rozpraszacza ciepła poprzez szlifowanie, czyli tzw. lapping procesora. JayzTwoCents zeszlifował rozpraszacz ciepła swojego Ryzena 9 7950X, zmniejszając jego wysokość o 0,8 mm i obniżył temperaturę procesora z około 9-95 stopni Celsjusza do około 85-88 stopni Celsjusza przy tej samej częstotliwości wszystkich rdzeni 5,10 GHz

Temperatury CPU Ryzen 7000 są naprawdę wysokie, nic więc dziwnego, że wiele osób próbuje znaleźć sposób na poprawę chłodzenia.

Co więcej, podkręcenie wszystkich rdzeni do 5,40 GHz zwiększa jego temperaturę do 90,65 stopni Celsjusza. Prosta modyfikacja wymaga specjalnej ramki od Romana 'der8auera' Hartunga, narzędzia do szlifowania oraz dużo czasu i sporo wysiłku, ale efekt zdaje się opłacalny. Niestety nie jest to proste i powoduje utratę gwarancji procesora.

AMD wyposażyło swoje najnowsze procesory Ryzen z serii 7000 w bardzo gruby (3,6 mm) rozpraszacz ciepła, aby były kompatybilne z chłodnicami zaprojektowanymi dla procesorów w formacie AM4. Podczas gdy kompatybilność oznacza, że ​​właściciele nie będą musieli wydawać pieniędzy na nowe drogie coolery, przewodność cieplna IHS, który jest o ponad 1 mm grubszy niż typowe rozpraszacze ciepła, utrudnia chłodzenie tych procesorów, co oznacza wyższe temperatury, niższe zegary w trybie boost, a także gorszy potencjał podkręcania. AMD twierdzi, że jego Ryzen 9 7950X może bezpiecznie osiągnąć 95 stopni Celsjusza, ale entuzjaści się z tym nie zgadzają.

Zeszlifowanie IHS w Ryzenach 7000 może obniżyć temperatury nawet o 10℃

Roman 'der8auer' Hartung, znany overclocker i inżynier, zademonstrował, jak delidding Ryzena 9 7900X obniża jego temperaturę nawet o 20 stopni Celsjusza. Ale to stosunkowo ryzykowny proces. Co więcej, zdemontowany procesor wymaga zmodyfikowanego mechanizmu mocowania systemu chłodzenia, ponieważ coolery procesora są przeznaczone dla CPU z IHS.

Lapping IHS to zupełnie inna historia. Ten zabieg wydaje się mniej ryzykowny, ale wymaga więcej czasu, umiejętności posługiwania się narzędziem szlifierskim i dodatkowych narzędzi do oczyszczenia CPU po szlifowaniu. Niekoniecznie potrzebować będziemy tu jednak mocno zmodyfikowanego mechanizmu mocowania coolera - oczywiście nadal trzeba będzie znaleźć odpowiednią kombinację podkładek i śrub, ale jest to łatwiejsze niż zmiana całego mechanizmu mocującego.

Ponieważ zarówno deliding, jak i lapping, unieważniają gwarancję, a usunięcie rozpraszacza obniża temperaturę nawet o 20 stopni Celsjusza, podczas gdy zeszlifowanie 0,8 mm z IHS obniża temperaturę o 7 do 10 stopni Celsjusza, to pierwsze rozwiązanie jest preferowanym sposobem wśród entuzjastów. Jednak nawet cieńszy rozpraszacz ciepła chroni CPU przed przypadkowym uszkodzeniem, więc wybór nie jest łatwy. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zeszlifowanie IHS w Ryzenach 7000 może obniżyć temperatury nawet o 10℃

 0