Złącza zasilania PCIe Gen5 są kompatybilne z kartami graficznymi GeForce RTX 30 Founders Edition

Złącza zasilania PCIe Gen5 są kompatybilne z kartami graficznymi GeForce RTX 30 Founders Edition

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się liczne doniesienia o GPU nowej generacji wyposażonych w nowe złącza zasilania. W tym samym czasie producenci zasilaczy zaczęli chwalić się nowymi produktami wyposażonymi w takie złącza

Kilka miesięcy temu ASUS zapowiedział serię zasilaczy Thor (na zdjęciu poniżej) reklamowaną jako gotowa na PCIe Gen5. Zasilacz ASUS ROG Thor 1000W Platinum II ma mieć w zestawie 12-pinowy kabel, który może dostarczyć do 600 W mocy, co oznacza, że jest to pierwszy pecetowy zasilacz wyposażony w takie złącze. Według Andreasa Schillinga z HardwareLuxx to złącze jest w rzeczywistości kompatybilne z 12-pinowym kablem w kartach graficznych NVIDIA RTX 30 Founders Edition, znanym również jako „Molex MicroFit 3.0 dual row (12 obwodów)”. Kabel jest nie tylko identyczny fizycznie, ale także dostarcza taką samą moc. To w zasadzie oznacza, że ​​NVIDIA zaimplementowała złącze nowej generacji prawie ponad rok przed tym, jak standard został oficjalnie zaprezentowany.

​​NVIDIA zaimplementowała złącze zasilania nowej generacji prawie ponad rok przed tym, jak standard został oficjalnie zaprezentowany.

Złącza zasilania PCIe Gen5 są kompatybilne z kartami graficznymi GeForce RTX 30 Founders EditionZłącza zasilania PCIe Gen5 są kompatybilne z kartami graficznymi GeForce RTX 30 Founders Edition

Niedawno ASUS ogłosił nową generację zasilaczy o nazwie kodowej Loki. Zdjęcia pokazują, że te będą pierwszymi z pełną implementacją 12+4-pinowego złącza PCIe Gen5. Według Igora'sLAB, te 4 dodatkowe piny są nośnikami sygnału wstęgi bocznej, aby wyczuć, ile mocy powinno być dostarczone do GPU. Ta pełna implementacja złącza jest znana jako „12VHPWR High Power Connector (H+)”. Istnieje jednak pewna rozbieżność w nazewnictwie, ponieważ niektórzy nazywają to „12+4-pinowym”, podczas gdy inni nazywają to po prostu 16-pinowym gniazdem. To ostatnie może odnosić się do 16-pinowego kabla MicroFit, który nie był jeszcze używany przez żadną kartę i prawdopodobnie byłby niekompatybilny z przyszłymi GPU. 

Więc co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim, że karty graficzne Geforce RTX 30 Founders Edition będzie współpracować ze złączami PCIe Gen5, ponieważ nie potrzebują więcej niż 450 W mocy. 

Złącza zasilania PCIe Gen5 są kompatybilne z kartami graficznymi GeForce RTX 30 Founders Edition

Źródło: Andreas Schilling

Złącze PCI Gen5 ma prąd znamionowy do 9 A przy 12 V, co oznacza maksymalną moc 648 W. Jednak oficjalne specyfikacje podają maksymalnie 600 W. Oznacza to, że GPU nowej generacji mogą mieć jedno złącze zamiast potrójnej konfiguracji 12-pinowej. Mamy nadzieję, że nadchodząca generacja procesorów graficznych AMD RDNA3/NVIDIA Lovelace nie będzie wymagała niczego mocniejszego. Wcześniejsze plotki sugerowały, że nadchodzący flagowiec NVIDII, GeForce RTX 3090 Ti, może być pierwszą kartą wykorzystującą to nowe złącze PCIe Gen5. Do tej pory pojawił się tylko teaser od EVGA, pokazujący nowy model Kingpin, w którym nie uświadczymy typowej konfiguracji 8-pinowego złącza.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Złącza zasilania PCIe Gen5 są kompatybilne z kartami graficznymi GeForce RTX 30 Founders Edition

 0