ZTE sprzedawało Iranowi sprzęt telekomunikacyjny metodą na "słupa"

ZTE sprzedawało Iranowi sprzęt telekomunikacyjny metodą na "słupa"

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) oskarżyło chińską firmę Far East Cable Co. o naruszenie kontroli eksportu poprzez sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego do Iranu w imieniu ZTE.

ZTE już wcześniej znalazło się na celowniku USA. Częściowo należący do chińskiego rządu producent sprzętu telekomunikacyjnego miał dostarczać do Iranu routery, switche i inny sprzęt sieciowy.  ZTE zapłaciło 1,19 miliarda dolarów kar i opłat administracyjnych za naruszenie kontroli eksportu w 2017 roku. Firmy, które chcą przeprowadzać z Iranem transakcje handlowe, muszą uzyskać zgodę Departamentu Handlu. Amerykanie zidentyfikowali jednak dostawcę, który wydaje się służyć jako pośrednik między ZTE a Iranem. Agencja podała, że ​​Far East Cable podpisało umowę o wartości około 164 milionów dolarów na zakup sprzętu telekomunikacyjnego od ZTE pod koniec 2013 roku. Później zawarła kontrakty z irańskimi firmami Telecommunications Company of Iran i Khadamate Ertebati Rightel, obiecując dostarczyć im sprzęt ZTE za łączną kwotę 189,5 mln USD.

Chińska firma Far East Cable Co. sprzedawała Iranowi sprzęt telekomunikacyjny w imieniu ZTE, starając się ukrywać bezpośredni związek producenta z krajem objętym sankcjami. Działo się to w okresie, gdy przeciw ZTE prowadzono dochodzenie za takie samo postępowanie.

John Sonderman, dyrektor Biura Egzekwowania Eksportu BIS, oskarżył Far East Cable o naruszenie sankcji poprzez eksportowanie do Iranu technologii pochodzących z USA przy 18 różnych okazjach w okresie od 24 września 2014 do 29 stycznia 2016. W liście z zarzutami skierowanym do Far East Cable, Sonderman powiedział, że firma działała w imieniu ZTE, próbując ukryć bezpośrednie relacje ZTE z irańskimi dostawcami usług telekomunikacyjnych.  "Zgodnie z zarzutami, Far East Cable działał jako pośrednik dla ZTE, ułatwiając dostawy ZTE do Iranu w tym samym czasie, gdy ZTE wiedziało, że jest przedmiotem dochodzenia za dokładnie takie samo postępowanie" - powiedział w oświadczeniu. "Far East Cable prowadziło poważne działania w ramach próby ukrycia tej działalności przed amerykańskimi śledczymi. Zarzuty te powinny wysłać mocny sygnał do każdej firmy rozważającej ułatwienie naruszeń w imieniu innej".

Far East Cable ma 30 dni na odpowiedź. W przypadku braku reakcji sędziowie mogą bez rozprawy uznać zarzuty za fakt. Agencja będzie mogła wtedy uderzyć w firmę maksymalnymi karami za lekceważenie przepisów o kontroli eksportu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ZTE sprzedawało Iranowi sprzęt telekomunikacyjny metodą na "słupa"

 0